Mniszka buddyjska z Tajwanu została laureatką Pokojowej Nagrody Niwano

Mniszka buddyjska z Tajwanu została laureatką Pokojowej Nagrody Niwano
(fot. youtube.com)
1 miesiąc temu
KAI / jb

Pochodząca z Mianmy, ale mieszkająca od ponad 55 lat na Tajwanie mniszka buddyjska Shih Chao-hwei została laureatką 38. edycji Międzynarodowej Nagrody Pokojowej, przyznawanej przez japońską Fundację im. Niwano.

W uzasadnieniu członkowie komitetu przyznającego to wyróżnienie podkreślili, że chcą w ten sposób uhonorować 63-letnią mniszkę, a zarazem uczoną z Uniwersytetu Hsuan Chuang za jej wielki wkład budowanie pokoju przez ochronę wszelkich form życia oraz wspieranie etyki równości płci i za je zaangażowanie na rzecz otwartego dialogu z różnymi przywódcami religijnymi i grupami społecznymi.

Tegoroczna zdobywczyni nagrody urodziła się w 1957 roku w stolicy Mianmy (wówczas Birmy) – Jangonie, ale w 1965 wyjechała z rodziną na Tajwan. Obecnie jest profesorem w zakresie badań religijnych na prywatnym uniwersytecie buddyjskim Hsuan Chuang w mieście Hsinchu na północy wyspy oraz dziekanem studiów uniwersyteckich Buddyjskim Kolegium Hong Shih.

W 2004 Shih Chao-hwei utworzyła Ośrodek Badania Etyki Stosowanej na swym uniwersytecie. Jest również założycielką Stowarzyszenia Konserwacjonistów, działającego na rzecz zalegalizowania praw zwierząt. Za wyjątkowy wkład do dyskusji kulturalnych otrzymała medal z literatury i sztuki chińskiej.

W 2009 wyróżniono ją międzynarodowym medalem Wybitnych Kobiet w Buddyzmie a w 2012 uznano ją Osobę Roku w dziedzinie ruchów społecznych. Wraz z Dalajlamą została mianowana mentorem duchowym i patronką Międzynarodowej Sieci Zaangażowanych Buddystów (INEB), założonej przez buddyjskiego reformatora Sulaka Sivaraksę z Tajlandii. Mniszka-laureatka jest autorką ponad 25 książek i przeszło 70 artykułów naukowych oraz licznych pism odręcz nych nt. zachowania przyrody.

Komitet Nagrody podkreślił, że “opierając się na swej wierze buddyjskiej, Wielebna [Mniszka] jest nieustraszoną przewodniczką na drodze wspierania pokoju zrównoważonego i możliwego w praktyce”.

Fundacja, stojąca za nagrodą, jest związana z dziełem Nikkyo Niwano (1906-99) – japońskiego buddysty, który w 1938 założył świeckie stowarzyszenie buddyjskie Rissho Kosei-kai. Dąży ono do odnowy nauczania buddyzmu nurtu amida, łącząc w sobie głęboką duchowość, zaangażowanie społeczne oraz wspieranie pokoju i dialogu między religiami. Dla Niwano pokój był nie tylko brakiem konfliktów między krajami i narodami, ale także dynamiczną harmonią w życiu wewnętrznym ludzi, wspólnot, narodów i świata. Postrzegając pokój jako cel buddyzmu twórca fundacji poświęcił dużą część swego długiego życia na wspieranie pokoju na świecie, przede wszystkim za pośrednictwem debat międzyreligijnych i współpracy. Niwano był także jednym z obserwatorów niechrześcijańskich na Soborze Watykańskim II (1962-65) oraz współzałożycielem Światowej Konferencji Religii dla Pokoju (WCRP).

Międzynarodową Nagrodę Pokojową przyznaje od 1983 komitet międzynarodowy i międzyreligijny Fundacji, a pierwszym jej zdobywcą był znany przed laty brazylijski duchowny, obrońca biednych – abp Helder Pessoa Câmara (1909-99). Później jej laureatami byli m.in. inny Brazylijczyk, kard. Paulo Evaristo Arns (1994), b. sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów Philip Potter (1986), wioska Neve Shalom/Wahat as-Salam, założona w Izraelu wspólnie przez tamtejszych Żydów i Arabów (1993), książę Hasan bin Talaal z Jordanii – główny inicjator listu 138 uczonych islamskich do papieża (2008), rzymska Wspólnota św. Idziego i wiele innych.

Aby uniknąć faworyzowania jednej tylko religii lub regionu, co roku fundacja zbiera kandydatury, nadsyłane przez powszechnie uznane i szanowane osoby i instytucje z całego świata, zwykle jest to kilkaset wniosków. Są one szczegółowo i dokładnie badane przez komitet, złożony obecnie z 10 przywódców religijnych ze świata, zaangażowanych w działalność na rzecz pokoju i współpracy międzyreligijnej.

Wręczenie nagrody odbędzie się 2 czerwca w Tokio a zdobywczyni otrzyma pamiątkowy medal i 20 mln jenów (ok. 700 tys. zł).

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zuzanna Radzik
30,03 zł
42,90 zł

- Puk puk.
- Kto tam?
- To my, więcej niż połowa Kościoła!

Taki improwizowany dialog krzyczały kobiety w stronę hierarchów udających się na synod w 2018 roku.

Ruch równouprawnienia w Kościele to...

Skomentuj artykuł

Mniszka buddyjska z Tajwanu została laureatką Pokojowej Nagrody Niwano
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.