Mocne słowa amerykańskiego biskupa o Trumpie. Ostrzega przed jego polityką

Mocne słowa amerykańskiego biskupa o Trumpie. Ostrzega przed jego polityką
(fot. PAP/EPA/SHAWN THEW)
Logo źródła: America Magazine J.D. Long-García / br / kw

13 marca prezydent Donald Trump przyjechał do południowej Kalifornii i przejrzał osiem projektów muru granicznego. "Bez tego systemu nie będziecie mieli państwa" - powiedział podczas wizyty.

"Narkotyki rozlewają się po Kalifornii" - oznajmił Trump. "Gdy postawimy prawdziwy mur, zatrzymamy 99 procent napływu, być może więcej" - dodał.

DEON.PL POLECA

Budowa "wielkiego muru granicznego" była prawdopodobnie najczęściej wypowiadaną obietnicą Trumpa podczas kampanii w 2016 roku. Często podkreślał, że zapłaci za to Meksyk.

Mocne słowa amerykańskiego biskupa o Trumpie. Ostrzega przed jego polityką - zdjęcie w treści artykułu

Osiem prototypów murów granicznych oglądanych przez Donalda Trumpa

(fot. PAP/EPA/ALEJANDRO ZEPEDA)

Biskup diecezji San Diego Robert McElroy zareagował na wizytę prezydenta, oświadczając: "To smutny dzień dla naszego kraju, kiedy wymieniamy majestatyczną, pełną nadziei symbolikę Statuy Wolności na nieefektywny i groteskowy mur, który zarówno eksponuje, jak i rozpala podziały etniczne i kulturowe, od dawna stanowiące dolną granicę naszej narodowej historii. Nasza wiara jest w Bogu, który jest Ojcem nas wszystkich i który nawołuje nas do tego, abyśmy widzieli w imigrantach i uchodźcach samego Jezusa, który szuka bezpieczeństwa i wolności".

Kevin Appleby, dyrektor odpowiedzialny za międzynarodową politykę imigracyjną w The Center for Migration Studies w Nowym Jorku, również skrytykował pomysł budowy muru, mówiąc, że "jest on symbolem, ale ma również szkodliwe konsekwencje dla społeczności przygranicznych i samych imigrantów".

Jak powiedział Appleby, gdy Stany Zjednoczone postawiły bariery na granicy z Meksykiem, nielegalne próby przejścia granicy przeniosłysię na bardziej odległe obszary pustyni. Podczas gdy Trump twierdzi, że mur może powstrzymać nielegalną imigrację, według Appleby'ego zwiększy problem osobom, które wjeżdżają do kraju legalnie i przedłużają swoje wizy.

"Różne czynniki, w tym ekonomiczne, wpływają na migrację przez granicę" - oznajmił Appleby w wywiadzie dla "America Magazine". "Podejście skupiające się tylko na egzekwowaniu prawa nie powstrzyma problemu nielegalnej imigracji" - powiedział, dodając: "Potrzebujemy kompleksowej reformy".

Amerykańscy biskupi od ponad 15 lat wzywają do kompleksowej naprawy systemu imigracyjnego. W 2003 roku biskupi Stanów Zjednoczonych i Meksyku wydali wspólny list pasterski zatytułowany "Strangers No Longer", w którym przedstawili katolickie podejście do reformy.

Biskupi uznali prawo suwerennego narodu do kontrolowania swojej granicy, ale uważają, że egzekwowanie tego prawa powinno być ukierunkowane, adekwatne i humanitarne. Reforma, jak mówią, musi wykraczać poza bezpieczeństwo granic i powinna oferować nielegalnym imigrantom drogę do statusu prawnego, utrzymywać politykę łączenia rodzin i opracowywać program dla tymczasowych pracowników.

"To niegodziwe, że nalegamy na budowanie murów, które dzielą, a nie mostów, które łączą" - powiedział Pat Murphy, ksiądz ze zgromadzenia skalabrinian, w odpowiedzi na wizytę Trumpa w Kalifornii. Ojciec Murphy prowadzi ośrodek dla imigrantów w Tijuanie w Meksyku, na południe od San Diego.

"Zastanawiam się, jaką wiadomość przekazujemy światu, a zwłaszcza emigrantom zmuszonym opuścić swoje domy w poszukiwaniu lepszego życia - powiedział. - Musi być lepsze wyjście, ponieważ żaden mur, nieważne, jak wysoki, nie zmieni rzeczywistości wielu ludzi zmuszonych do emigracji".

Jak twierdzi Appleby, inwestowanie w rozwój gospodarczy w krajach, z których pochodzą emigranci, przyczyniłyby się znacznie do zahamowania nielegalnej imigracji. Według niego, emigranci woleliby pozostać w swoich domach i wspierać swoje rodziny na miejscu. Jako dowód podaje spadek liczby nielegalnych imigrantów z Meksyku mieszkających w Stanach Zjednoczonych o 1 milion w latach 2010-2016, dzięki poprawie gospodarki Meksyku. Jednak ogólnie liczba imigrantów z Ameryki Środkowej, regionu nękanego przemocą, wciąż rośnie.

"Jedynym trwałym i skutecznym rozwiązaniem [nielegalnej] imigracji jest zaradzenie podstawowym przyczynom, z powodu których ludzie zmuszeni są opuścić swoje kraje" - powiedział Appleby. - "Problem polega na tym, że Waszyngton nie jest w stanie długo utrzymać swojej uwagi, by w spójny sposób rozwiązywać problem. Nie zostanie on rozwiązany w czasie jednego cyklu wyborczego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Mocne słowa amerykańskiego biskupa o Trumpie. Ostrzega przed jego polityką
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.