Mocne słowa biskupa: w Kościele istnieją "struktury zła"

Mocne słowa biskupa: w Kościele istnieją "struktury zła"
(fot. SabrinaBecker [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons)
2 lata temu
"Tygodnik Powszechny" / kk

"Nadużywanie władzy tkwi w DNA Kościoła. Nie możemy już dłużej zbywać tego problemu" - mówi w głośnej rozmowie bp Heiner Wilmer z Hildesheim.

Rozmowa ukazała się w "Tygodniku Powszechnym". Biskup Wilmer porównuje w niej obecny kryzys w Kościele, związany z ujawnieniem skandali seksualnych z udziałem duchownych, do splądrowania Rzymu przez barbarzyńców, czy tragicznego trzęsienia ziemi w Lizbonie z 1755. Oba te wydarzenia wymagały przemyślenia i zmiany teologii.

"Myślę, że dziś Kościół znajduje się w podobnej, a może nawet jeszcze bardziej dramatycznej sytuacji, gdyż w tym przypadku zło wyszło z samego wnętrza Kościoła" - mówi bp Wilmer.

Jego zdaniem w przyszłości wyznając wiarę w świętość Kościoła, powinniśmy jednocześnie wyznawać, że ten "ten Kościół jest także Kościołem grzesznym". Nie chodzi tu o oczywistą prawdę, że w Kościele są również grzesznicy, ale że należy "przyjąć do wiadomości, że w Kościele jako wspólnocie istnieją «struktury zła»".

Jola Szymańska ujawnia, że była molestowana przez księdza [WIDEO] >>

Obecność struktur zła wzywa do nawrócenia, czyli jak mówi Wilmer: "radykalnej zmiany, nowego i autentycznego, a nie udawanego spojrzenia na nasze korzenie, na nasze początki: życie i przesłanie Jezusa".

Ono z kolei wiąże się z zerwaniem z arogancją i samowolą. Biskup z Hildesheim obwinia o to także wielu hierarchów, którzy mają w zwyczaju traktować ludzi z góry, a nie jako równych sobie. "Jesteśmy Kościołem tylko wtedy, gdy stoimy u boku ludzi, gdy ramię w ramię idziemy wraz z nimi. W Biblii jest napisane, jak powinno to wyglądać. Wystarczy tylko, abyśmy to czytali i brali sobie do serca" - zaznacza.

"Gdyby spojrzeć na sprawę nadużyć seksualnych z klarownego teologicznego punktu widzenia, to jej konsekwencje są oczywiste: aby powstrzymać zło w Kościele, potrzebujemy skutecznej kontroli władzy w Kościele" - wzywa duchowny, jednocześnie prosząc o większą partycypację świeckich we władzy Kościoła. Świeccy dzięki uczestnictwu mogą patrzeć na ręce osobom wyświęconym.

Zacznijmy chronić dzieci. Wołanie o głos rozsądku >>

Biskup podkreśla, że choć sam osobiście nie ponosi winy za grzech pedofilii bo nie jest sprawcą, to jednak należy go winą obciążyć, bo należy "do tej strony, z której wywodzą się sprawcy, winni przestępstw nadużyć seksualnych". Właśnie dlatego wszyscy jako członkowie Kościoła musimy nieustannie "prosić o wybaczenie", bo "wina oraz wyrządzone szkody - one pozostaną na zawsze w życiu ofiar".

"Prawda jest pierwszym krokiem ku sprawiedliwości. I prawdę, i sprawiedliwość jesteśmy winni ofiarom. Mamy ­wobec nich dług do spłacenia" - mówi Wilmer. "To musi być nasza perspektywa, nasz interes, a nie w pierwszym rzędzie wysiłki na rzecz odzyskania naszej wiarygodności jako Kościoła, albo wysiłki na rzecz zdobycia na nowo zaufania i posłuchu" - podsumowuje duchowny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Roger z Taizé
11,94 zł
19,90 zł

Kiedy gęstnieje mrok,
Jego miłość jest ogniem.
A ty wpatruj się w tę lampę
zapaloną w ciemnościach,
tak długo, aż w twoim sercu
zaświta brzask
i wstanie nowy dzień.

...

Skomentuj artykuł

Mocne słowa biskupa: w Kościele istnieją "struktury zła"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.