"Mocniej reagujmy na profanację symboli"

KAI / pz

Do większej reakcji sprzeciwu wobec powtarzających się aktów profanacji świętych symboli chrześcijaństwa zachęca wiernych biskup Henryk Tomasik. Ordynariusz radomski nawiązał w ten sposób m. in. wyroku Sądu Rejonowego w Gdyni w sprawie obrazy uczuć religijnych przez lidera grupy death metalowego zespołu Behemot, który podarł Biblię podczas koncertu.

- W takich sytuacjach powinna być większa reakcja katolików. To była obraza uczuć religijnych, to był akt profanacji i świętokradztwa wobec tej świętej księgi. Nie wyobrażam sobie, aby czegoś takiego dokonano wobec Koranu, czy też symboli judaizmu. Myślę, że każdy kto by tak postąpił, spotkałby się z poważną reakcją. Więcej, pojawiłyby się oskarżenia wobec naszego kraju - zauważył biskup radomski.

Bp Tomasik powiedział, że profanacja Biblii była smutnym wydarzeniem. - To również bolesne wydarzenie, które świadczy o braku kultury osób, które tego dokonały. Smutne jest to, że ten akt został zaakceptowany nawet przez prawo - powiedział biskup.

W 2007 r. Adam Darski, używający pseudonimu Nergal podarł w klubie nocnym Pismo Święte nazywając je "księgą kłamstw" i rozrzucając wyrwane kartki. Sąd uznał ten czyn za "swoistą formę sztuki", oświadczył też, że "nie zamierza wyznaczać żadnych granic dla wolności wypowiedzi, wolności artystycznej i religijnej".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Mocniej reagujmy na profanację symboli"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.