"Módl się liturgią". Rozpoczynają się rekolekcje Mysterium fascinans

"Módl się liturgią". Rozpoczynają się rekolekcje Mysterium fascinans
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
KAI/ ed

"Modlić się liturgią. Mistagogia Eucharystii i Liturgii godzin" - to temat jedenastych rekolekcji "Mysterium fascinans", które rozpoczynają się w Krakowie. W trzydniowym wydarzeniu organizowanym przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny bierze udział ponad 200 osób z całej Polski.

Dotychczasowe edycje rekolekcji pokazały organizatorom, co doceniają ich uczestnicy i co stanowi o tożsamości wydarzenia. - Chcemy podtrzymywać tego ducha, ale zarazem w każdej kolejnej odsłonie proponować niespodzianki - nie brakuje nam determinacji w udoskonalaniu propozycji i poszukiwaniu jak najlepszych tematów oraz prelegentów - mówi Michał Wsiołkowski, koordynator spotkania.W tym roku uczestnicy będą mogli wysłuchać nauk rekolekcyjnych ks. Piotra Roszaka z Torunia.

Rytuał Eucharystii i liturgii godzin krok po kroku 

Wśród prelegentów znajdą się natomiast znani polscy liturgiści, w tym ks. Stanisław Mieszczak (sercanin z Krakowa), o. Dominik Jurczak OP (wykładowca na rzymskim Anselmianum), o. Piotr Oleś OP (historyk sztuki z Krakowa) oraz ks. Krzysztof Porosło (doktorant dogmatyki w Pampelunie).Jak zaznacza ten ostatni, który jest również inicjatorem całego cyklu "Mysterium fascinans", ubiegłoroczne rekolekcje były poświęcone duchowi liturgii. Temat ten będzie w ciągu trzech najbliższych dni kontynuowany w prelekcjach zatytułowanych m.in. "Zanim Msza się rozpocznie...", "Duchowość jutrzni i nieszporów", "Mistagogia obrzędów wstępnych" czy "Mistagogia przestrzeni liturgicznej".

- Będziemy przechodzili przez rytuał Eucharystii i Liturgii godzin, krok po kroku odkrywając całe bogactwo treści, która kryje się w świętych obrzędach Kościoła, dzięki którym całe życie człowieka może być przemieniane. To zakotwiczenie w konkretnym życiu uczestnika celebracji, które zostaje uświęcone i ukształtowane przez liturgię, którą człowiek się modli, jest niezmiernie istotne - opisuje ks. Porosło.

Jak modlić się liturgią?

- Nie chodzi o to, aby modlić się w czasie liturgii, jakby jedną rzeczą było wypełnianie rytuału, a drugą modlitwa, o którą trzeba niejako powalczyć w międzyczasie. Rzecz w tym, żeby modlić się liturgią, a więc wszystkimi słowami modlitw, śpiewami, gestami i postawami ciała, wszystkimi zmysłami zaangażowanymi w odbiór całego bogactwa liturgicznych symboli, którymi mówi liturgia - dodaje.Po raz pierwszy rekolekcje odbywają się w krakowskim klasztorze oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej. Wiąże się to z koniecznością wykonania remontu w krakowskim seminarium. Co ważne nagrania wszystkich wystąpień rekolekcyjnych będzie można odsłuchać na specjalnym audiobooku, który przygotują organizatorzy.

Wybrane punkty programu będzie transmitowało również Radio Profeto.pl na 92,1 FM oraz online.- Gorąco ufamy i modlimy się o to, by rekolekcje były nie tylko mądre, ale również pełne inspiracji ku nawróceniu- wyraża nadzieję o. Dominik Jurczak OP, prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.Główną ideą działalności Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny jest pragnienie, aby wszyscy wierni mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Członkowie fundacji przekazują informacje, opinie oraz materiały poszerzające rozumienie sakramentów. Organizują także środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Fundacja prowadzi też wakacyjne Warsztaty Muzyki Niezwykłej oraz Szkołę Kantorów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Módl się liturgią". Rozpoczynają się rekolekcje Mysterium fascinans
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.