"Modlę się, byśmy zrozumieli jak ważna jest wasza droga"

"Modlę się, byśmy zrozumieli jak ważna jest wasza droga"
(fot. episkopat.pl)
KAI / pk

Rozwój duchowości małżeńskiej jest sposobem na wychowywanie dzieci i docieranie do młodego pokolenia. Modlę się, byśmy zrozumieli jak ważna jest wasza droga - powiedział metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.

Hierarcha wygłosił homilię podczas Mszy św., która była kulminacyjnym momentem jubileuszowej XV ogólnopolskiej pielgrzymki ruchu Equipes Notre Dame. Eucharystia z udziałem ok. 250 małżeństw i ponad 20 doradców duchowych ruchu odbyła się dziś w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach.

Jubileuszowa pielgrzymka rozpoczęła się od sesji z udziałem gości specjalnych spotkania - To i Ze Moura-Soares, pary odpowiedzialnej za Ruch Equipes Notre-Dame na świecie. Podzielili się oni swoim doświadczeniem przeżywania END w wymiarze międzynarodowym. Ich zdaniem postawa bezinteresownej służby dla drugich możliwa jest tylko dzięki modlitwie i odkryciu, że jest się kochanym przez Boga - wtedy bowiem zaczyna się patrzeć na innych ludzi jak na braci.

Elementem spotkania była sesja przybliżająca refleksje ks. Henri Caffarela (założyciela ruchu i kandydata na ołtarze) nt. konkretnych problemów małżeńskich. Zdaniem założyciela ruchu END ten sekret udanego małżeństwa tkwi w codziennej walce o miłość, w braku zgody na bylejakość i regres.

DEON.PL POLECA

W homilii podczas Mszy św. kard. Nycz podkreśloł znaczenie ruchów małżeńskich w Kościele. "Modlę się, abyśmy zrozumieli, na jak ważnej drodze jesteście" - powiedział. Zwrócił też uwagę na znaczenie tak zaniedbanej formacji dorosłych.

"Jezus nauczał dorosłych i błogosławił dzieci. Kościół w Polsce poświęca ogromną energię na uczenie dzieci, dorosłych - dużo mniej. Odwróciliśmy tę proporcję i może dlatego mamy takie trudności z katechezą i docieraniem do młodych. To rodzice najlepiej przekazują wiarę" - stwierdził.

Kard. Nycz wyraził wielką radość z dynamicznego rozwoju ruchu END w Polsce i regionie. "To nie jest przypadek, że tak was przybywa, że przybywa też członków innych ruchów małżeńskich, np. Domowego Kościoła. Małżeństwa przeżywają czas szczególnie trudny, potrzebują pomocy i wsparcia, szukają. Towarzyszenie duchowe małżeństwom, zwłaszcza młodym jest bardzo potrzebne - pisał o tym papież Franciszek w adhortacji 'Amoris laetitia' Modlę się, żeby to się realizowało w waszych ekipach" - powiedział.

W Polsce ruch obecny jest od 2003 r. Przeżywa dynamiczny rozwój. Początkowo formację podjęło 20 ekip. Dziś jest ich ok. 200.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Modlę się, byśmy zrozumieli jak ważna jest wasza droga"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.