"Modlę się, byśmy zrozumieli jak ważna jest wasza droga"
Rozwój duchowości małżeńskiej jest sposobem na wychowywanie dzieci i docieranie do młodego pokolenia. Modlę się, byśmy zrozumieli jak ważna jest wasza droga - powiedział metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.
Hierarcha wygłosił homilię podczas Mszy św., która była kulminacyjnym momentem jubileuszowej XV ogólnopolskiej pielgrzymki ruchu Equipes Notre Dame. Eucharystia z udziałem ok. 250 małżeństw i ponad 20 doradców duchowych ruchu odbyła się dziś w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach.
Jubileuszowa pielgrzymka rozpoczęła się od sesji z udziałem gości specjalnych spotkania - To i Ze Moura-Soares, pary odpowiedzialnej za Ruch Equipes Notre-Dame na świecie. Podzielili się oni swoim doświadczeniem przeżywania END w wymiarze międzynarodowym. Ich zdaniem postawa bezinteresownej służby dla drugich możliwa jest tylko dzięki modlitwie i odkryciu, że jest się kochanym przez Boga - wtedy bowiem zaczyna się patrzeć na innych ludzi jak na braci.
Elementem spotkania była sesja przybliżająca refleksje ks. Henri Caffarela (założyciela ruchu i kandydata na ołtarze) nt. konkretnych problemów małżeńskich. Zdaniem założyciela ruchu END ten sekret udanego małżeństwa tkwi w codziennej walce o miłość, w braku zgody na bylejakość i regres.
W homilii podczas Mszy św. kard. Nycz podkreśloł znaczenie ruchów małżeńskich w Kościele. "Modlę się, abyśmy zrozumieli, na jak ważnej drodze jesteście" - powiedział. Zwrócił też uwagę na znaczenie tak zaniedbanej formacji dorosłych.
"Jezus nauczał dorosłych i błogosławił dzieci. Kościół w Polsce poświęca ogromną energię na uczenie dzieci, dorosłych - dużo mniej. Odwróciliśmy tę proporcję i może dlatego mamy takie trudności z katechezą i docieraniem do młodych. To rodzice najlepiej przekazują wiarę" - stwierdził.
Kard. Nycz wyraził wielką radość z dynamicznego rozwoju ruchu END w Polsce i regionie. "To nie jest przypadek, że tak was przybywa, że przybywa też członków innych ruchów małżeńskich, np. Domowego Kościoła. Małżeństwa przeżywają czas szczególnie trudny, potrzebują pomocy i wsparcia, szukają. Towarzyszenie duchowe małżeństwom, zwłaszcza młodym jest bardzo potrzebne - pisał o tym papież Franciszek w adhortacji 'Amoris laetitia' Modlę się, żeby to się realizowało w waszych ekipach" - powiedział.
W Polsce ruch obecny jest od 2003 r. Przeżywa dynamiczny rozwój. Początkowo formację podjęło 20 ekip. Dziś jest ich ok. 200.
Skomentuj artykuł