"Modlitwa jest źródłem komunii z Bogiem"

11 lat temu
KAI / drr

„U podstaw naszej codziennej modlitwy jest wiara w to, że Bóg mnie kocha. Z tej wiary płyną słowa modlitwy, wypowiadane w Bożej obecności. To ona jest źródłem naszej komunii z Bogiem”, napisał biskup Piotr Libera w liście pasterskim na rozpoczęcie nowego roku kościelnego i duszpasterskiego. Zostanie on odczytany w pierwszą niedzielę Adwentu w kościołach diecezji płockiej podczas wszystkich Mszy św.

Ordynariusz płocki przypomina, że nowy rok duszpasterski będzie się odbywał pod hasłem „Kościół domem i szkołą komunii”: „Gdy mówimy `komunia`, mamy na myśli przyjmowanie Jezusa Chrystusa podczas Mszy św. Przez Niego, przez Komunię z Nim samym, wchodzimy we wspólnotę – komunię Kościoła. Zatem nazywanie zarówno przyjmowania Ciała i Krwi Pańskiej, jak i Kościoła – komunią jest nie tylko uzasadnione, ale prowadzi nas do głębszego rozumienia, czym w istocie jest Kościół – komunią z Bogiem i ludźmi, powstającą z naszej Komunii z Jezusem Chrystusem”, czytamy w liście bpa Libery.

Podkreśla, że jedną z form nawiązywania codziennej komunii z Bogiem, jest pacierz. Szczególny charakter ma modlitwa „Ojcze nasz”, którą w darze przekazał swoim uczniów, a poprzez nich i nam, sam Jezus. Poszczególne modlitwy wprowadzają w dzieje zbawienia, zawierają naukę Apostołów, przykazania Boże, uczą kochać Boga i bliźniego, „kierują w stronę świata duchowych mocy, którymi jesteśmy otoczeni i od których możemy otrzymywać wsparcie w naszej wędrówce przez ziemię”, stwierdza hierarcha.

W liście bp Libera zwraca się do rodziców, aby odmawiali pacierz wraz ze swymi dziećmi, ucząc ich „oddychania religijną atmosferą”. Przypomina także, jak ważne znaczenie miał pacierz w podzielonej przez zaborców Ojczyźnie, gdy wypowiadane po polsku modlitwy „były ważnym spoiwem narodowej jedności wszystkich Polaków”.

„Odmawiając w naszych domach, mieszkaniach czy izbach pacierz, pokazujemy, że pragniemy żyć zawsze w obecności Boga. I dlatego u podstaw naszej codziennej modlitwy jest wiara w to, że `Bóg mnie widzi, Bóg mnie słyszy, Bóg mnie kocha`. Z tej wiary płyną słowa modlitwy, wypowiadane w Bożej obecności. To ona jest źródłem naszej komunii z Bogiem, pozwalając nam harmonizować swoją wolę z Jego wolą, i podejmować dzieła, zalecane nam w planie, jaki ma On wobec nas”, napisał bp Libera.

Zapewnia także o towarzyszeniu swoją modlitwą domowym modlitwom wiernych diecezjan, ich adwentowemu czuwaniu i drogom na roraty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Modlitwa jest źródłem komunii z Bogiem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.