Montaż konstrukcji portretu Jana Pawła II

Montaż konstrukcji portretu Jana Pawła II
Zastosowana rozdzielczość, 180 dpi, pozwoli, by każde, nawet najmniejsze zdjęcie, było czytelne. (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / slo

Rozpoczęły się prace konstrukcyjne przy zawieszeniu Wielkiego Portretu Jana Pawła II na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Obraz składać się będzie z nadesłanych zdjęć Polaków, których jak dotąd zebrano ok. 50 tys. Papieski wizerunek, który ma być wzorowany na portrecie beatyfikacyjnym, zostanie odsłonięty 1 maja po południu, po zakończeniu uroczystości na placu św. Piotra w Watykanie.

Wielki Portret Jana Pawła II ma być hołdem złożonym przez Polaków papieżowi. Stąd pomysł, by składał się z fotografii nadesłanych do Centrum Opatrzności Bożej. Obraz o wymiarach 55x26 metrów będzie prawdopodobnie największym tego typu na świecie. Powierzchnia ok. 1400 metrów kwadratowych pozwala na umieszczenie tysięcy zdjęć, które jak mozaika, utworzą wizerunek Jana Pawła II. Ma on być wzorowany na portrecie beatyfikacyjnym, który zostanie odsłonięty w czasie uroczystości w Watykanie.

Na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczęły się właśnie prace konstrukcyjne, które pozwolą na zawieszenie portretu ważącego ok. 600 kg. Operacja nie jest łatwa, bowiem najpierw przygotować trzeba specjalne obramowanie, które posłuży do naciągnięcia grafiki. Obciążenie stanowić będą betonowe bloki, których łączna waga osiągnie 5 ton. Posłuży ono również do mocowania białej kurtyny, która zasłoni wizerunek. Sam papieski portret będzie zawieszany jako ostatni, pod spodem zainstalowanej wcześniej kurtyny. Instalacja głównego obramowania powinna być ukończona na przełomie 18-20 kwietnia.

Wydruk Wielkiego Portretu Jana Pawła II wykonany zostanie na specjalnym materiale przepuszczającym napór wiatru (tzw. mesh) z odpowiednią perforacją. Zastosowana rozdzielczość, 180 dpi, pozwoli, by każde, nawet najmniejsze zdjęcie, było czytelne.

Wciąż można nadsyłać zdjęcia, które staną się częścią przygotowywanego wizerunku. Aby znalazły się one na grafice powinny dotrzeć do Centrum Opatrzności Bożej do najbliższego poniedziałku, 18 kwietnia. Można to zrobić za pomocą strony internetowej www.portretjp2.pl, wcześniej wysyłając SMS na numer 72551 o treści „P”, jak portret (koszt to 2 zł + VAT). Zebrane środki zostaną przeznaczone na rzecz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Zdjęcie można wysłać także MMS-em na numer: 664 400 100 (cena według stawek operatorów).

Fotografie nadesłane po 18 kwietnia również staną się częścią wyjątkowej papieskiej mozaiki, ale już wirtualnej. Oglądać ją będzie można w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Odsłonięcie Wielkiego Portretu Jana Pawła II na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej nastąpi 1 maja w godzinach popołudniowych. Wieczorem natomiast wizerunek zostanie podświetlony, dzięki czemu będzie widoczny nawet z dużej odległości.

Prawdopodobnie papieski portret będzie na frontonie Świątyni do 16 października, a więc rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Montaż konstrukcji portretu Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.