Monumentalne rzeźby św. Jakuba Apostoła

KAI / psd

Ponad czterometrowe rzeźby z topoli przedstawiające św. Jakuba Apostoła pojawią się wkrótce w czterech miejscach w Szczyrku. Będzie to efekt specjalnego pleneru poprzedzającego jedną z najważniejszych szczyrkowskich imprez – Jakubowe Święto. Impreza odbędzie się w sobotę, 17 lipca.

Plener rzeźbiarski jest jedną z form uczczenia obchodzonego obecnie w Kościele katolickim Roku Jakubowego. Proboszcz miejscowej parafii pw. św. Jakuba ks. Andrzej Loranc zapowiada, że drewniane figury na stałe zagoszczą w różnych zakątkach Szczyrku.

„Jedna figura stanie przy wjeździe do miasta. Będzie witała turystów. Kolejna przy sanktuarium maryjnym na Górce, trzecia przy schronisku na Przełęczy Karkoszczonka, inna w centrum miasta. Niektóre z nich będą wyznaczały szlak Jakubowy ze Szczyrku do Simoradza, gdzie znajduje się inny jubileuszowy kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła” – wyjaśnia kapłan.

W Szczyrku od kilku dni pracuje czterech rzeźbiarzy. Używają pił łańcuchowych, dłut i młotków. Zadaniem każdego z artystów jest ukazanie w różny sposób Apostoła, który w ikonografii chrześcijańskiej najczęściej przedstawiany jest jako pielgrzym – wyjaśnia Janusz Wędzicha, kustosz pleneru.

„Robię figurę Jakuba na szlaku. Trzeba uchwycić jego zmęczenie. Inny Jakub będzie czytał książkę. Artyści mają wolny wybór, ale trzeba pamiętać o typowych atrybutach kojarzonych z Jakubem: kapeluszu, lasce pielgrzyma, muszli. Chcę także w mojej rzeźbie wykorzystać naturalne elementy, dlatego wszystkie sęki i dziuple będą częścią kompozycji” – zaznacza rzeźbiarz z Wilkowic.

10. Jakubowe Święto rozpocznie się w najbliższą sobotę rajdem rowerowym szlakiem pięciu parafii. Po południu na scenę amfiteatru pod Skalitem wniesiona zostanie powstała cztery lata temu figura św. Jakuba. Odmówiona zostanie modlitwa. Główną gwiazdą koncertu będzie zespół Krywań. Święto zakończy zapalenie specjalnych ognisk i wspólna modlitwa.

Obecny Rok Jubileuszowy św. Jakuba jest 119. od czasu ustanowienia tej tradycji w XII wieku. Ogłasza się go wtedy, gdy dzień św. Jakuba – 25 lipca – wypada w niedzielę. 1 stycznia br. uroczyście otwarto w hiszpańskim sanktuarium w Santiago de Compostela Święte Drzwi, tzw. Drzwi Przebaczenia, inaugurując kolejny Rok św. Jakuba.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Monumentalne rzeźby św. Jakuba Apostoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.