Moskwa: ekumeniczna służba bezdomnym

Moskwa: ekumeniczna służba bezdomnym
Kreml - dawny pałac patriarchy (fot. wikipedia.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

W Moskwie 2 kwietnia zakończyła się dwudniowa konferencja poświęcona problemowi pomocy bezdomnym. Zorganizował ją Europejski Wydział Caritas archidiecezji Matki Bożej. Odbywała się w pomieszczeniach Synodalnego Wydziału ds. Dobroczynności Patriarchatu Moskiewskiego przy prawosławnej świątyni Wniebowstąpienia.

Według oficjalnych danych w Moskwie przebywa ponad 6 tys. bezdomnych. Źródła kościelne mówią o liczbie wahającej się od 10 do 50 tysięcy. Najcięższy los dotyka bezdomnych w miesiącach zimowych. Wielu z nich zamarza. Chrześcijanie, prawosławni i katolicy, nie pozostają obojętni na ich los.

W konferencji zorganizowanej przez Europejski Wydział rosyjskiej Caritas wzięli udział przedstawiciele różnych wyznań. Obrady konferencji przebiegały w trzech blokach tematycznych: „Praca na ulicy – nawiązanie pierwszego kontaktu”; „Resocjalizacja bezdomnych”; „Warsztaty metod pracy z bezdomnymi”. Miejsce obrad pokazywało, jak można współdziałać niezależnie od przynależności wyznaniowej, praktykować ekumenizm w działaniu.

Tydzień temu młodzi prawosławni skupieni w stowarzyszeniu „Przyjaciół Wspólnoty św. Idziego” noszącej miano „Przyjaciół z ulicy” modlili się w cerkwi pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana za wszystkich zmarłych tej zimy bezdomnych, najczęściej bezimiennych, którym nikt nie zapalił znicza na grobie. „Przyjaciele z ulicy” organizują taką akcję każdego roku. Zapraszają na nią znajomych bezdomnych. Ci poruszeni są faktem, że istnieją ludzie nieobojętni wobec ich losu.

Trwającą nieprzerwanie cały rok posługę wobec bezdomnych wykonują w Moskwie Misjonarki Miłości – duchowe córki bł. Matki Teresy z Kalkuty. W pomieszczeniach zakonnych organizują pomoc dla najsłabszych, pomagają w odtworzeniu dokumentów, znalezieniu swojego miejsca w społeczeństwie.

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Moskwa: ekumeniczna służba bezdomnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.