Piotr Żyłka: "Mówcie o skandalach pedofilskich w innych środowiskach". Dlaczego robię inaczej?

Piotr Żyłka: "Mówcie o skandalach pedofilskich w innych środowiskach". Dlaczego robię inaczej?
8 miesięcy temu

Tak, problem skandali seksualnych i wykorzystywania nieletnich jest obecny również w innych środowiskach. Dlaczego w takim razie ja koncentruję się na Kościele? Dlaczego robią to bracia Sekielscy? Albo Tomasz Terlikowski? - pisze redaktor naczelny DEON.pl

"Mówcie o skandalach pedofilskich w innych środowiskach". Dlaczego mówicie tylko o Kościele? Przecież ten problem nie dotyczy tylko Kościoła. Czemu nie poświęcacie tyle samo uwagi nadużyciom seksualnym na przykład w środowiskach artystycznych? Przecież tam też jest tego pełno.

Taki zarzut pod adresem braci Sekielskich, ale też świeckich katolików i duchownych, którzy nie przestają mówić o skandalach seksualnych w Kościele i ich ukrywaniu, to w zasadzie norma. Pod prawie każdym materiałem w internecie na ten temat, pojawia się mnóstwo tego typu komentarzy.

Sam również wielokrotnie usłyszałem, że moglibyśmy już „odpuścić księżom i biskupom w tym Deonie”, żebym przestał o tym pisać, żebym się „skoncentrował na tych zupkach i bezdomnych”, że pisząc na temat skandali uderzam w Kościół i wkładam oręż w ręce „naszych wrogów”. No i właśnie, żebym w końcu napisał o tym samym problemie w innych środowiskach.

No więc piszę. Tak, problem skandali seksualnych i wykorzystywania nieletnich jest obecny również w innych środowiskach.

Dlaczego w takim razie ja koncentruję się na Kościele? Dlaczego robią to bracia Sekielscy? Albo Tomasz Terlikowski?

Bo mamy prawo sami decydować, jakim wycinkiem rzeczywistości chcemy się zajmować. Każdy dziennikarz ma prawo sam decydować, jakim tematom chce poświęcić swój czas i uwagę. Wolność wyboru i niezależność są w naszym zawodzie jednym z najważniejszych fundamentów.

Ale jeszcze ważniejsze jest coś innego. Szczególnie dla mnie - wierzącego katolika.

To jest naprawdę gorszące i przerażające, że dzieci są krzywdzone przez księży. Bo to właśnie księża są obdarzani szczególnym zaufaniem. To do nich przychodzimy wyznawać nasze grzechy. To do nich rodzice przyprowadzają swoje dzieci, ufając, że ci zajmą się ich rozwojem duchowym, pomogą im spotkać Boga. Nie do artystów, nie do przedstawicieli żadnej innej grupy społecznej.

Piszę o skandalach w Kościele, bo wciąż - czasem mam wrażenie, że mimo wszystko - wierzę, że Kościół jest - a może właściwiej dziś będzie napisać, że powinien być - wyjątkową rzeczywistością i przestrzenią.

Powinniśmy dawać innym świadectwo nawrócenia, a nie krzyczeć, że u innych też jest tak samo. Powinniśmy stawać w prawdzie, nawet jeśli wszyscy dookoła tego nie robią. Powinniśmy starać się żyć Ewangelią, a nie grzmieć, że to inni są źli.

Kościół musi wyciągnąć konsekwencje w stosunku do oprawców i tych, którzy ich ukrywali. Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim, którzy nie poddają się i głośno o tym mówią.

Nie przestawajcie.

MÓWCIE O SKANDALACH PEDOFILSKICH W INNYCH ŚRODOWISKACH Dlaczego mówicie tylko o Kościele? Przecież ten problem nie...

Opublikowany przez Piotr Żyłka Blog Środa, 20 maja 2020

PRZECZYTAJ TEŻ: Piotr Żyłka: jeśli dziś Kościół nie staje radykalnie po stronie skrzywdzonych, to zdradza sam siebie

***

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

W DEON.pl pracuje od samego początku istnienia portalu. Od kilku lat pełni funkcję redaktora naczelnego. Współautor "Życia na pełnej petardzie". Od dzieciństwa związany ze wspólnotą Taizé, absolwent duszpasterstwa akademickiego BECZKA. Jego najnowsza książka to "Bóg, Cisza. Prostota". Jeden z inicjatorów ruchu społecznego Zupa na Plantach

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
30,03 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Piotr Żyłka: "Mówcie o skandalach pedofilskich w innych środowiskach". Dlaczego robię inaczej?
Komentarze (14)
RF
~Robert Forysiak
23 maja 2020, 14:18
Pedofilia wśród kleru to jeden problem, ale ci ludzie Kościoła, którzy rozpędzili się na fali dwóch filmów Sekielskich, nagle znajdą się na ostrym zakręcie, gdy powstanie ostatnia część trylogii.
22 maja 2020, 19:38
Jesteśmy członkami Kościoła oraz obywatelami państwa polskiego, dlatego powinniśmy się zajmować - w miarę swoich możliwości - jednym i drugim. Wymiar sprawiedliwości w Polsce cierpi na różne przypadłości, zresztą nie tylko on. Ewidentnie jest jakiś problem w nagłaśnianiem problemu pedofili poza Kościołem. I dlatego popierając oczyszczenie Kościoła, jednocześnie zdecydowanie nie zgadzam się z red. Żyłką. To tak, jakby mówił: "Mam kłopoty z płucami, będę dbał tylko o płuca. O nerki i wątrobę już nie".
ZK
~Zibik Kowalski
23 maja 2020, 18:09
Kto nie jest "członkiem" partii, ani ideologiem, propagandzistą etc., lecz chrześcijaninem i stanowi Kościół RK , czy jest człowiekiem światłym i choćby tylko dobrej woli. To wie, jaka jest zasada oceny zachowań ludzi i Jezusowe kryterium: "Po ich owocach poznacie ich". A zatem również orientuje się, że nie tylko "redaktorów" obowiązuje tzw.poprawność polityczna, także zakaz publicznego demaskowania i piętnowania "owoców" WSZYSTKICH pedofilów lub przestępców.
WP
Wacław Pawłowski
22 maja 2020, 13:49
Dlaczego się wytyka red. Tomaszowi Terlikowskiemu. ze koncentruje się on na Kościele katolickim. Przecież jest on katolikiem. Na kim ma się koncentrować? Na islamie? Poza tym, u Sekielskich występują dwaj duchowni katoliccy - biskup |Milewski i ks. Isakowicz. Mówią dokładnie to samo i to od wielu lat.
21 maja 2020, 17:28
Mój komentarz został zdjęty. Może czeka na autoryzację?
WS
~Wojciech Sobolski
20 maja 2020, 17:21
W porównaniu z filmem numer jeden to liczba wyświetleń po paru dniach od premiery dwójki kiepściutko! Zainteresowanie sztucznie rozdmuchiwane tylko na Deonie. Nawet Wyborcza olewa temat. Próbujcie dalej!
JN
~Jan Nowak
20 maja 2020, 15:14
Dla mnie to jednak bardzo pokrętne tłumaczenie. Po raz kolejny pokazujecie, ze jestescie tendencyjni, wrecz antykoscielni. Gdyby chodzilo wam o dobro ofiar, to nie mialoby znaczenia kto to uczynil. Przy okazji pytanie: dlaczego cenzurujecie komentarze Wam niewygodne, nie umieszczajac ich?
WR
~Wow Ras
22 maja 2020, 12:28
Nie ma znaczenia, kto to uczynił, ale skoro wiemy kto, to NALEŻY to NAGŁAŚNIAĆ i walczyć o KARĘ adekwatną dla PRZESTĘPSTWA. Gdyby, zgodnie z prawem, przestępca i współwinni byli ukarani - nie trzeba by nagłaśniać, a tak - to wygląda na walkę z wiatrakami. Do czego to doszło, że Kościół walczy z instytucją Kościoła - skutki klerykalizmu, z czym papież też walczy.
ZK
~Zibik Kowalski
23 maja 2020, 18:21
No może tylko usiłują być nowocześni i "poprawni politycznie". A dlaczego jest "cenzura"?.....JEŚLI NIE WIADOMO O CO CHODZI - to chyba łatwo się domyślić........
AL
~Adam Luk
20 maja 2020, 14:06
,,Przecedzają komary a połykają wielbłądy"(Mt 23,24). Jeśli ktoś prawdziwie walczy z pedofilią, to nie zajmuje się tylko 1% (księża) tylko ściga 99%.
WR
~Wow Ras
22 maja 2020, 12:30
Problem polega na tym, że 99% jest ściganych zgodnie z prawem polskim. A ten 1% zamiata się pod dywan. Nie rozumiesz tego?
ZK
~Zibik Kowalski
22 maja 2020, 18:59
Istotą jest to, że PEDOFILIĄ i innymi przestępstwami, aferami etc. , od dawna interesują i zajmują się w RP - prawie WSZYSCY, ale nie ZAWSZE należycie odpowiednie służby i instytucje. A więc profesjonaliści tj. funkcjonariusze wyszkoleni, uprawnieni i powołani, do skutecznego ŚCIGANIA i zgodnego z prawem KARANIA choćby w/w przestępców. Naszą zmorą są nagminne DZIAŁANIA POZOROWANE, oraz BEZPRAWIE i BEZKARNOŚĆ w państwie, a to nie tylko rozzuchwala przestępców.
22 maja 2020, 19:31
99 % też jest problem.
KS
Konrad Schneider
20 maja 2020, 13:47
Bog zaplac za odwazne postawienie sprawy!

Skomentuj artykuł

Piotr Żyłka: "Mówcie o skandalach pedofilskich w innych środowiskach". Dlaczego robię inaczej?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.