"Mówimy życiu z całą stanowczością - tak"

"Mówimy życiu z całą stanowczością - tak"
(fot. Frank de Kleine / flickr.com)
PAP / im

Tysiące pielgrzymów z całej Polski przybyło 6 września wieczorem w ramach VII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Spotkanie poświęcone było małżeństwom czekającym na potomstwo, a jego temat ujęto w słowach: "Małżonkom, którzy cierpią z powodu bezpłodności trzeba pomóc naprawdę. In vitro to ślepa uliczka - nie wolno w nią wchodzić".

Konferencję nt. "Dlaczego nie możemy zgodzić się na in vitro i co mamy w tym temacie do zaproponowania?" wygłosił ks. dr hab. Piotr Kieniewicz, marianin, teolog moralista, adiunkt w Katedrze Teologii Życia KUL, wicedyrektor Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym w Licheniu. Prelegent zachęcał do korzystania z nowej metody, jaką jest naprotechnologia, a potępił proponowaną w Polsce na szeroką skalę metodę in vitro.

Bp Wiesław Lechowicz, którzy przewodniczył w kaliskim sanktuarium Mszy św. dla pielgrzymów, praktykę zapłodnienia pozaustrojowego zaliczył do niepokojących współczesnych zjawisk zagrażających życiu. - Sprzeciwiamy się tej metodzie, gdyż ona nosi znamiona produkcji i selekcji ludzi. Z moralnego punktu widzenia jest to proces niedopuszczalny. Mówimy metodzie in vitro - nie, a życiu z całą stanowczością - tak - zaznaczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Podkreślił też, że dążenie do posiadania potomstwa jest naturalną konsekwencją miłości, jaką obdarzają się małżonkowie, jednak nie każda droga służąca spełnieniu, nawet słusznego, pragnienia jest dobra. Poczęcie dziecka metodą in vitro łączy się z przekroczeniem praw boskich oraz ludzkich i dlatego nie może być akceptowana przez Kościół - przypominał kaznodzieja. Zachęcał też katolików, aby - za wzorem św. Józefa - mieli odwagę stanąć po stronie życia". Po komunii św. bp Lechowicz zawierzył św. Józefowi małżonków, życie nienarodzonych i całe rodziny.

Z kolei odchodzący na emeryturę bp Stanisław Napierała zaprosił zebranych na ingres nowego biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, który odbędzie się 12 września. Ponadto po raz kolejny apelował do rządzących o przyznanie Telewizji Trwam koncesji na multipleksie cyfrowym.

VII Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja rozpoczął koncert "Pro Life". Tworzący ten zespół Julia i Grzegorz Kopała są małżeństwem od lat związanym ze sceną muzyki chrześcijańskiej. W ramach swojej działalności współtworzą Inicjatywę Poznańskich Muzyków "Bogu Jedynemu Chwała", organizując popularne Niedzielne Wielbienie Boga oraz Poznańskie Zaduszki Jazzowe. Poprzez kompozycje Grzegorza oraz występy Julii są związani z chrześcijańskim Teatrem "Droga" im. Jana Pawła II. W 2005 r. utworem pt. "Janie Pawle II" zwyciężyli w Międzynarodowym Konkursie Piosenki o Ojcu Świętym w Toronto. Płyta "Pro Life" stanowi ich jasne opowiedzenie się po stronie życia oraz świadectwo Bożej opieki i pomocy w nawet najcięższych ludzkich doświadczeniach.

Rodzinę Radia Maryja tworzy wspólnota słuchaczy toruńskiej rozgłośni oraz osób identyfikujących się z poglądami prezentowanymi w tej rozgłośni. Na jej strukturę składają się m.in. Biura, Koła Przyjaciół, Koła Młodzieżowe oraz Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci. Działają one przy parafiach za zgodą proboszcza. Obecne są zarówno w Polsce jak i zagranicą. Statut Rodziny Radia Maryja zatwierdzony został przez Konferencję Episkopatu Polski w maju 2006 r. Członkowie Rodziny Radia Maryja angażują się w życie parafii, organizują spotkania regionalne czy dni skupienia. Od 1993 r. uczestniczą też w dorocznej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która organizowana jest w drugą niedzielę lipca oraz w wrześniowej pielgrzymce do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Mówimy życiu z całą stanowczością - tak"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.