Mozambik: biskupi i organizacje katolickie apelują o pomoc przed atakami islamistów

Mozambik: biskupi i organizacje katolickie apelują o pomoc przed atakami islamistów
(fot. episkopat.pl)
KAI / pp

Biskupi kilku diecezji Mozambiku oraz organizacje katolickie działające w tym kraju wezwały wspólnotę międzynarodową do podjęcia działań w związku z coraz częstszymi atakami oddziałów dżihadystycznych na parafie zamieszkałe przez katolików. Apel w tej sprawie skierowała m.in. do polityków na świecie dyrekcja organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Przestrzegła ona, że wraz z prześladowaniem przez radykalnych muzułmanów wspólnot chrześcijańskich może nasilić się zjawisko migracji w tej części Afryki.

W ostatnich dniach apel do międzynarodowej opinii publicznej wystosował też ordynariusz mozambickiej diecezji Pemba biskup Luiz Fernando Lisboa. Wskazał, że najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie w prowincji Cabo Delgado, w północnej części Mozambiku. - Mamy tam już do czynienia z kryzysem humanitarnym. Na tego typu sytuacje należy odpowiedzieć solidarnością i postawą jedności – powiedział mozambicki biskup.

DEON.PL POLECA
Od początku 2020 r. w prowincji Cabo Delgado dżihadystyczne bojówki powiązane z Państwem Islamskim atakują regularnie wspólnoty katolickie, wypędzając ludność z niektórych wiosek oraz niszcząc ich mienie. Pod koniec czerwca islamscy radykałowie zaatakowali miasto Mocímboa da Praia niszcząc tam szpital, jedną ze szkół oraz budynek lokalnego kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Mozambik: biskupi i organizacje katolickie apelują o pomoc przed atakami islamistów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.