Mozambik: papież odwiedził szpital i ośrodek chorych na AIDS w Zimpeto

Mozambik: papież odwiedził szpital i ośrodek chorych na AIDS w Zimpeto
(fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO)
KAI / ml

Na konieczność ogarnięcia przez ludzi wierzących troską wszystkich wymiarów osoby chorej wskazał papież Franciszek odwiedzając szpital w Zimpeto, na przedmieściach stolicy Mozambiku - Maputo. Mieści się w nim także prowadzony przez Wspólnotę Sant'Egidio Ośrodek Dream zajmujący się leczeniem osób chorych na AIDS.

Papież nawiązał do przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. "To Centrum ukazuje nam, że byli tacy, którzy zatrzymali się i odczuli współczucie, którzy nie ulegli pokusie powiedzenia «nie ma nic do zrobienia», «nie można zwalczyć tej plagi» i odważnie zadali sobie trud, by szukać rozwiązań" - stwierdził Franciszek. Przypomniał, że "troska wierzących nie może ograniczać się do pewnej formy pomocy - chociaż na początku jest ona konieczna i opatrznościowa - ale wymaga owej «wrażliwości miłości», która szanuje drugiego jako osobę i zabiega o jego dobro".

Ojciec Święty zauważył, że w dziele pomocy osobom potrzebującym wielkie znaczenie ma współpraca z innymi instytucjami i organizacjami.

Papież przypomniał, że w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie mowa o tym, iż obiecuje on zapłacić resztę po powrocie. "Druga część zostanie wam wypłacona przez Pana «kiedy powróci», a to musi napełnić was radością: kiedy odejdziemy, kiedy powrócicie do codziennych zadań, gdy nikt nie będzie was oklaskiwał ani chwalił, nadal przyjmujcie tych, którzy przychodzą, idźcie szukać rannych i przegranych na obrzeżach... Nie zapominajmy, że ich imiona, zapisane w niebie, mają z boku napis: są błogosławionymi Ojca mojego. Ponówcie wysiłki, aby można było tutaj nadal «rodzić» nadzieję" - powiedział Franciszek.

DEON.PL POLECA


Papieża powitał przełożony Wspólnoty Sant'Egidio w Mozambiku, krajowy koordynator projektu Dream i dyrektor ośrodka. Grupa dzieci zaprezentowała tradycyjny taniec i piosenkę. Przy wejściu do budynku papież odsłonił pamiątkową tablicę.

Na zakończenie wizyty papież rozmawiał i pobłogosławił grupę chorych i prywatnie odwiedził dwa oddziały ośrodka. Franciszkowi towarzyszył Andrea Riccardi założyciel Wspólnoty Sant'Egidio.

Ojciec Święty ofiarował szpitalowi ceramikę z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem wykonaną przez znaną manufakturę Deruty.

Ośrodek Dream (Disease Relief Through Excellent and Advanced Means) w Zimpeto, prowadzony jest przez mozambijski Kościół przy wsparciu Wspólnoty Sant’Egidio. Udziela on pomocy osobom zarażonym wirusem HIV, a w szczególności kobietom. W całym Mozambiku jest dziś 13 takich ośrodków. Działają od 2002 r. Aktualnie obejmują one terapią 3,8 tys. chorych.

Papieska wizyta w ośrodku zwróciła uwagę na jeden z najdotkliwszych problemów Mozambiku, jakim jest epidemia tej choroby. Kraj ten należy do krajów o najwyższej liczbie osób zarażonych wirusem HIV. Według danych ONZ jest ich 2,2 mln. W ubiegłym roku zmarło tam na AIDS 54 tys. osób. W kategorii wiekowej od 15 do 49 roku życia zarażonych jest 12 proc. populacji. W ubiegłym roku odnotowano 150 tys. nowych zakażeń. Szacuje się jednak, że jedynie 70 proc. zakażonych jest tego świadomych.

Ze szpitala Franciszek pojechał na Stadion Zimpeto, gdzie odprawi Mszę św. dla kilkudziesięciu tysięcy wiernych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mozambik: papież odwiedził szpital i ośrodek chorych na AIDS w Zimpeto
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.