Możliwy udział Benedykta XVI w kanonizacji

Możliwy udział Benedykta XVI w kanonizacji
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / pz

Rzecznik Watykanu nie wykluczył, że emerytowany papież Benedykt XVI weźmie udział w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia. Po swej abdykacji w lutym papież emeryt mieszka w Ogrodach Watykańskich, jak sam mówił wcześniej, "ukryty dla świata".

"Nie ma powodów doktrynalnych ani instytucjonalnych, dla których Benedykt XVI nie mógłby uczestniczyć w publicznej ceremonii" - oświadczył ksiądz Federico Lombardi w poniedziałek, gdy na konsystorzu papież Franciszek ogłosił datę wspólnej mszy kanonizacyjnej.

Ewentualna obecność Benedykta XVI na kanonizacji dwóch wielkich papieży - Jana XXIII, inicjatora Soboru Watykańskiego II i Jana Pawła II, którego proces beatyfikacyjnych otworzył niecałe trzy miesiące po jego śmierci - jest od dłuższego czasu przedmiotem dyskusji watykanistów.

Od swej abdykacji Benedykt XVI tylko dwa razy wziął udział w publicznych uroczystościach. W lipcu uczestniczył w odsłonięciu posągu Michała Archanioła przed Gubernatoratem Państwa Watykańskiego, a w sierpniu odprawił w Watykanie mszę dla swych dawnych uczniów i wygłosił kazanie, rozpowszechnione przez papieską rozgłośnię. Postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder pytany przez PAP o to, czy biorąc pod uwagę osobiste zainteresowanie Benedykta XVI procesem wyobraża sobie, że mógłby on wziąć udział w kanonizacji odparł: "To moje pragnienie, marzenie i niemal sen".

DEON.PL POLECA

"Trudno mi powiedzieć, czy tak będzie. Ale znając sposób postępowania Franciszka i jego zdolność przekraczania barier, które wydawały się nieprzekraczalne, myślę, że taka sytuacja jest do wyobrażenia" - oświadczył ksiądz Oder.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Możliwy udział Benedykta XVI w kanonizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.