MSZ Litwy wzywa nuncjusza, by wyjaśnił słowa papieża o Rosji

MSZ Litwy wzywa nuncjusza, by wyjaśnił słowa papieża o Rosji
Papież Franciszek podczas wideokonferencji. Źródło: YT / TVP World
PAP / mł

MSZ Litwy zwróciło się do przedstawiciela Watykanu w tym kraju z prośbą o wyjaśnienie komentarzy wygłoszonych przez papieża Franciszka podczas spotkania z rosyjską młodzieżą katolicką, które zostały odebrane jako gloryfikacja „wielkiego imperium rosyjskiego”.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło Nuncjusza Apostolskiego na rozmowę na początku września, kiedy abp Petar Rajič wróci z wakacji” – poinformowała przedstawicielka MSZ Pauline Levickyte, którą cytują litewskie media.

DEON.PL POLECA
W czasie piątkowej wideokonferencji papież powiedział do zgromadzonych w kościele katolickim w Petersburgu: „Nie zapominajcie nigdy o waszym dziedzictwie. Jesteście dziećmi wielkiej Rosji; wielkiej Rosji świętych, cara wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego wielkiego imperium, o tak wielkiej kulturze i wielkim człowieczeństwie. Nie rezygnujcie nigdy z tego dziedzictwa. Jesteście spadkobiercami Matki Rosji, idźcie z nią naprzód. I dziękuję wam za wasz sposób bycia, za sposób, w jaki jesteście Rosjanami”.

Kijów oskarżył papieża Franciszka o szerzenie imperialnej propagandy. Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko powiedział, że przemówienie papieża było „bardzo nietaktowne”, ponieważ właśnie tą imperialistyczną propagandą i „koniecznością” ratowania „wielkiej matki Rosji” Kreml usprawiedliwia zabijanie tysięcy Ukraińców i niszczenie setek ukraińskich miast i wsi.

DEON.PL POLECA

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni wydał we wtorek oświadczenie, w którym stwierdził, że uwagi papieża miały „zachęcić młodych ludzi do ochrony i promowania wszystkiego, co pozytywne w wielkim dziedzictwie kulturowym i duchowym Rosji”, oraz że uwagi papieża „z pewnością nie miały na celu gloryfikacji imperialnej logiki i osób sprawujących władzę”.

Kreml określił wypowiedzi papieża jako „bardzo satysfakcjonujące”.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

MSZ Litwy wzywa nuncjusza, by wyjaśnił słowa papieża o Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.