Msza św. zainaugurowała obrady 137 Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba

Msza św. zainaugurowała obrady 137 Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba
Abp Bernard Hebda (fot. archspm.org)
PAP / kk

Uroczystą mszą św. rozpoczęła się 137. Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba w Minneapolis (USA). Kilkudziesięciu duchownych koncelebrowało mszę św. na czele z abp. Bernardem Hebdą - metropolitą Diecezji Saint Paul i Minneapolis - poinformował w środę rzecznik Rycerzy Kolumba Tomasz Adamski.

Dodał, że wśród celebransów znaleźli się również m.in. kard. Lacroix, prymas Kanady oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu USA kard. DiNardo.

DEON.PL POLECA"Święto Przemienienia Pańskiego przypomina nam, że mamy Mesjasza, który przewiduje nasze potrzeby i towarzyszy nam w podróży (...). A to wspaniała wiadomość dla naszego Kościoła i dla naszego świata" - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu USA, zwracając się homilii do ponad 2 tysięcy Rycerzy, ich rodzin i gości zaproszonych na Konwencję. "Zawsze inspiruje mnie zaangażowanie Rycerzy w adorację eucharystyczną, nawet w środku pracowitej Konwencji. (...) Jestem także zbudowany zaangażowaniem Rycerzy w modlitwę różańcową. Gdy zostałem Rycerzem, powiedziano mi, że nigdzie nie powinienem iść bez różańca" - dodał hierarcha.

W imieniu papieża pozdrowienia do zgromadzonych skierował watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. "Rycerze odznaczali się w służbie rodzinom, w trosce o biednych i upośledzonych oraz w działaniach przyczyniających się do budowy sprawiedliwego i cnotliwego społeczeństwa dla wprowadzania Królestwa Chrystusa i zbawienia dusz" - napisał kard. Parolin, Dodał, że "w świecie rujnowanym przez przemoc, niesprawiedliwość i rosnącą polaryzację, to świadectwo jedności w służbie Ewangelii stało się jeszcze bardziej aktualne i pilne".

W obradach w Minneapolis uczestniczy liczna polska delegacja na czele z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem, który odczytał oficjalny list od prezydenta Andrzeja Dudy. "Misja, którą realizują Rycerze Kolumba, posiada wyjątkowe znaczenie we współczesnym świecie, który potrzebuje budowania więzi solidarności między ludźmi opartych na mocnym fundamencie chrześcijańskiego dziedzictwa i wartości. (...) Dziękuję też za wysiłek Rycerzy Kolumba w propagowaniu i urzeczywistnianiu nauczania społecznego naszego wielkiego rodaka, św. Jana Pawła II" - napisał do uczestników i organizatorów Konwencji prezydent Polski.

Głównym punktem wtorkowych obrad było przemówienie Najwyższego Rycerza, Carla Andersona, podsumowujące ostatnie 12 miesięcy działalności międzynarodowej wspólnoty.

"Mówi się czasem, że siłę mierzy się liczbami. Przyjmując to kryterium, możemy powiedzieć, że Rycerze Kolumba są silniejsi niż kiedykolwiek. Dziś nasz Zakon jednoczy 1 989 016 mężczyzn" - powiedział Najwyższy Rycerz. Przypomniał jednocześnie, że w poprzednim roku Rycerze przekazali na cele charytatywne ponad 185 milionów dolarów. Poświęciliśmy również ponad 76 milionów godzin w dobrowolnej służbie" - dodał.

"Być może nigdy nie będziemy wezwani, by oddać życie za innych. Ale wszyscy jesteśmy wezwani, by przeżywać życie dla innych każdego dnia" - wyjaśnił Najwyższy Rycerz.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 13 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 116 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Msza św. zainaugurowała obrady 137 Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.