Msza żałobna po śmierci kardynała Grocholewskiego w sobotę z udziałem papieża

Msza żałobna po śmierci kardynała Grocholewskiego w sobotę z udziałem papieża
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / pp

W sobotę o godzinie 11 w bazylice Świętego Piotra odbędzie się msza żałobna po śmierci kardynała Zenona Grocholewskiego, który zmarł w wieku 80 lat. Mszę odprawi wicedziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Leonardo Sandri, obecny będzie też papież Franciszek.

Mszę zapowiedział w piątek Watykan.

Ogłoszono też treść depeszy kondolencyjnej, jaką papież wystosował do brata zmarłego emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, Władysława Grocholewskiego.

W depeszy Franciszek napisał: "Wspominam z wdzięcznością zasłużoną pracę, jaką wykonał jako wykładowca prawa kanonicznego na papieskich uniwersytetach Gregoriańskim i Laterańskim, a także jako autor licznych publikacji naukowych".

Kardynał Grocholewski, jak dodał papież, "szczególnie hojnie poświęcił się służbie na rzecz Stolicy Apostolskiej, najpierw jako sekretarz i prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, potem jako prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego".

DEON.PL POLECA

"W obu miejscach dał świadectwo kapłańskiej żarliwości, wierności Ewangelii i budowania Kościoła" - podkreślił Franciszek zapewniając rodzinę o modlitwie za zmarłego i o swym błogosławieństwie.

***

Pogrzeb śp. kard. Zenona Grocholewskiego odbędzie się w katedrze poznańskiej – zapowiedział ks. prał. dr Ireneusz Dosz. „Taka była wola wyrażona wielokrotnie przez purpurata” – mówi KAI kanclerz Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Trumna z ciałem kard. Grocholewskiego zostanie przewieziona do Poznania i złożona w najstarszej polskiej katedrze w krypcie, gdzie pochowani są biskupi poznańscy. W 1963 r. w tej świątyni były prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Msza żałobna po śmierci kardynała Grocholewskiego w sobotę z udziałem papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.