Msza zamiast wizyty duszpasterskiej. Biskup opolski wydał dekret

Msza zamiast wizyty duszpasterskiej. Biskup opolski wydał dekret
fot. Radio Opole / YouTube
2 miesiące temu
KAI / pk

Biskup opolski Andrzej Czaja wydał dekret o odwiedzinach duszpasterskich w czasie pandemii. Zachęca w nim, by zamiast tradycyjnej kolędy, która w tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną nie może się odbyć, kapłani zaprosili małe grupy wiernych na Msze św. w ich intencji.

"Wielowiekowa tradycja naszego Kościoła partykularnego nakazuje duszpasterzom, aby w okresie Bożego Narodzenia udawali się z błogosławieństwem do domów ludzi wierzących. Z żalem trzeba stwierdzić, że duszpasterskie odwiedziny kolędowe w zwyczajowej formie nie są dziś możliwe" - pisze ordynariusz opolski. Zachęca duszpasterzy, by w trudnym czasie pandemii zastąpili odwiedziny domów parafian innymi wydarzeniami duszpasterskimi.

"Zamiast odwiedzać parafian w domach, duszpasterze powinni zaprosić ich do kościoła w mniejszych grupach (np. mieszkańców poszczególnych ulic lub ich części bądź małych miejscowości) na mszę św., która winna być sprawowana w ich intencji. Celebracje należy tak rozłożyć, aby możliwe było zachowanie reżimu sanitarnego, obowiązującego w tym czasie w świątyniach" - zaznacza bp Czaja.

Msza święta, zastępująca odwiedziny duszpasterskie, ma być odprawiana w sposób uroczysty z obowiązkową homilią. Ponadto, podczas tej Eucharystii duszpasterze powinni odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Można także w jej trakcie poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła we własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów. Po liturgii, jeśli warunki na to pozwalają, można poprowadzić wspólne kolędowanie. Wskazane jest też rozdanie druku modlitwy do odmówienia w domach.

Duszpasterze powinni zachęcić wiernych, by po powrocie do swoich mieszkań wraz z innymi domownikami odprawili „liturgię rodzinną”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą - dodaje.

Informuje też, że obrazki kolędowe, kawałki poświęconej kredy czy naklejki na drzwi należy wyłożyć w kościele, aby wierni mogli je zabrać po mszy zastępującej odwiedziny duszpasterskie. "Tam, gdzie podczas kolędy istnieje zwyczaj zamawiania intencji mszalnych należy je przyjąć w inny sposób" - pisze.

Zapowiada też, że szczegółowe propozycje duszpasterskie związane z celebracjami, zastępującymi odwiedziny duszpasterskie, zostaną wydane w odrębnym komunikacie.

"Wszystkim P.T. Duszpasterzom i Wiernym w tym trudnym czasie, w którym jednak nie ustaje nadzieja na zwycięstwo nad lękiem, chorobą i cierpieniem z serca błogosławię" - kończy bp Andrzej Czaja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Msza zamiast wizyty duszpasterskiej. Biskup opolski wydał dekret
Komentarze (3)
AS
~Antoni Szwed
25 listopada 2020, 17:47
Skoro nie będzie wizyty duszpasterskiej (kolędy), to kiedy i gdzie ksiądz z wiernymi świeckimi nawiąże DIALOG? Kiedy te trudne problemy naszych wspólnot parafialnych będą przedmiotem rozmowy twarzą w twarz? Wszyscy mówią o dialogu w Kościele (jak najęci), jednocześnie likwidując po kolei wszystkie możliwości kontaktów osobistych. Na swoje usprawiedliwienie mają mdd (maseczka, dystans, dezynfekcja). Czy nie lepiej powiedzieć wprost: dziś rozmowy między ludźmi są niemożliwe. przechodzimy na kompletną atomizację ludzką, bo tylko na to zezwala mdd. Czemu nie mówić prawdy o dzisiejszych smutnych czasach?
AN
~Anita Nowak
25 listopada 2020, 22:11
Dialog?? Na kolędzie?? Ksiądz ma do "obskoczenia" wieżowiec od 15tej i musi zdążyć na mszę o 18tej odprawić. Wpada jak po ogień (kopertę), jednym tchem chwałaojcu zmówi i pędzi dalej. Cieszę się, że w tym roku nie będzie tej szopki.
ZK
~zasmucony katolik
25 listopada 2020, 17:23
Opolska moja kochana diecezja, tam jest inny Kosciol, Slaski, to abp. Nossol zabronil ksiedza branie pieniedzy na koledzie, tak, ceny w kosciele tez sa inne, ksieza sa skromni, w mojej parafii, proboszcz remontuje dach, kupuje lawki, zbiera pieniadze na to, Potem jak kupi, zrobi, oglasza ile zebral pieniedzy , zawsze zebral mniej, niz kosztowalo, dziwia sie parafianie jak mogl to zaplacic, doklada z wlasnej kieszeni , mowie im, jest profesorem wiec dodatkowo zarabia. Na moj kosciol w ktorym bylem ochrzczony, tez proboszcz dal 20 000 Reichsmark, a parafianie dali 29 000 RM. Kosciol zaczeli budowac w kwietniu a w pazdzierniku byl poswiecony, we wrzesniu juz wisialy dzwony, tak sie budowalo pod niemiecka administracja.

Skomentuj artykuł

Msza zamiast wizyty duszpasterskiej. Biskup opolski wydał dekret
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.