Muniek Staszczyk: dla wielu rock’and’rollowiec mówiący o różańcu jest świrem

Muniek Staszczyk: dla wielu rock’and’rollowiec mówiący o różańcu jest świrem
(fot. youtube.com)
KAI / jp

Ponad 300 studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wzięło udział w spotkaniu z Muńkiem Stańczykiem. Wokalista opowiedział o roli wiary w swojej twórczości i życiu prywatnym w ramach "KULowskich spotkań literackich".

Podczas spotkania ze studentami i pracownikami KUL Staszczyk podzielił się swoim świadectwem nawrócenia. Zauważył, że wielu fanów nie akceptuje jego nowego stylu życia.

- Dla wielu rock’and’rollowiec mówiący o różańcu jest świrem. Odebrałem katolickie wychowanie, dorastałem w Częstochowie pod egidą Matki Bożej, ale nie zdawałem sobie z tego sprawy. Robiąc rock’and’roll, żyłem hedonistycznie i miałem swoje mroczne ucieczki. Do wiary dochodziłem stopniowo, nie było takiego jednego momentu: ciach i wróciłem do Kościoła. Dzisiaj wierzę jak dziecko - mówił.

Jednym z momentów na drodze jego wiary była wizyta w Medjugorje. Jak sam zauważył, pomimo dorastania w cieniu Jasnej Góry nigdy nie miał nabożeństwa do Matki Bożej.

- Do mojego miasta z całej Polski ściągały pielgrzymki, a ja nie rozumiałem po co iść taki szmat drogi, by zobaczyć jakiś obraz. Dopiero tam, w tej pięknej bośniackiej miejscowości poczułem obecność Mamy. Poszedłem na Mszę po włosku, z której nic nie rozumiałem i rozpłakałem się jak dziecko - wyznał.

Staszczyk przybliżył też kulisy powstania piosenki "Bóg". Podczas nagrywania jednej płyty zabrakło nam tekstu do muzyki. Ktoś strzelił "napisz o Bogu". Siadłem nad kartką, napisałem na niej "tak bardzo chciałbym zostać kumplem Twym" i ogarnął mnie smutek.

- Zrozumiałem swoje miejsce na ziemi, gdzie jestem ja, a gdzie jest Bóg - opowiadał lider T.Love.

Jak podkreśla ks. dr Grzegorz Głąb z Instytutu Filologii Polskiej KUL, ideą "KULowskich spotkań literackich" jest spotkanie się z twórcami kultury wysokiej, jak i artystami kreującymi popkulturę.

- Muniek Staszczyk jest jednym z tych wokalistów, którzy sami piszą swoje teksty. Jako autor piosenek i wierszy jest on twórcą kultury w szerokim tego słowa znaczeniuz - powiedział naukowiec.

Zygmunt "Muniek" Staszczyk urodził się w 5 listopada 1963 r. w Częstochowie. Jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

W 1982 r. założył zespół T.Love, który dzisiaj jest zaliczany do najbardziej znanych zespołów rockowych w Polsce. Jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. W 2016 r. został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muniek Staszczyk: dla wielu rock’and’rollowiec mówiący o różańcu jest świrem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.