"Musicie być dojrzałymi katolikami i Polakami"

KAI / slo

"Ta szkoła ma za zadanie łączyć religijność z patriotyzmem" - mówi abp Wacław Depo 4 września w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Metropolita częstochowski uczestniczył w inauguracji nowego roku szkolnego. "Musicie być dojrzałymi katolikami i Polakami" - zaapelował do alumnów.

Abp Depo odnosząc się do rozpoczynającego się w październiku Roku Wiary podkreślił znaczenie ewangelizacji. - Ewangelizacja, będąc darem, jest też naszym obowiązkiem i nie jest ciężarem, ale współpracą w dziele zbawienia - mówił.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali wychowawcy seminarium na czele z ks. dr Jerzym Bieleckim rektorem seminarium oraz ks. Władysław Golis, wcześniej wieloletni nauczyciel języka łacińskiego w tymże seminarium. We Mszy św. wzięła udział wspólnota seminaryjna oraz grono pedagogiczne, a także ks. Leonard Gołkowski wieloletni ojciec duchowny seminarium.

Metropolita częstochowski podkreślił również, że w Roku Wiary "Credo ma być codzienną modlitwą chrześcijanina."- Musimy sobie na co dzień uświadamiać w Kogo wierzymy. Nie tylko mamy wierzyć w artykuły wiary, ale w Kogoś kto jest za każdym artykułem wiary - mówił metropolita częstochowski.

Inauguracja rozpoczynająca 61. rok pracy Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie odbyła się pod hasłem: "Kościół domem życia, wiary i miłości".

Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie powstało l września 1951 r. Jego założycielem był biskup częstochowski Zdzisław Goliński. Zorganizowaniem szkoły zajął się ks. dr Bronisław Panek, pierwszy rektor Niższego Seminarium Duchownego. Od samego początku szkoła musiała zmagać się z władzami komunistycznymi PRL. Nowy etap nastąpił po 1989 r. Szkoła została wpisana do ewidencji działalności oświatowej prowadzonej przez Kuratora Oświaty w Częstochowie. Nastąpiła też rozbudowa gmachu seminarium.

To trzyletnie Liceum Ogólnokształcące z rozszerzonym programem nauczania języka polskiego, historii i wiedzy o kulturze. W szkole uczniowie uczą się m.in. języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i łacińskiego. Jest szkołą katolicką, posiadającą własny program wychowawczy i spójny z nim program profilaktyki.

Oprócz nauczania przedmiotów przewidzianych przez prawo oświatowe, uczniowie mają możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań. Obecnie działają w szkole koła: historyczne, sportowe i dziennikarskie, uczniowie wydają własną gazetkę "Niezwykła Szkoła".

W ciągu sześćdziesięciu lat istnienia Niższe Seminarium Duchowne miało 1023 absolwentów z różnych części Polski, w tym 360 przyjęło święcenia kapłańskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Musicie być dojrzałymi katolikami i Polakami"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.