Muzułmański uniwersytet w Indiach odznaczył niemieckiego teologa jezuitę o. Christiana W. Trolla

Muzułmański uniwersytet w Indiach odznaczył niemieckiego teologa jezuitę o. Christiana W. Trolla
(fot. bibel tv / youtube)
KAI / pch

Muzułmański uniwersytet w mieście Aligarh w północnoindyjskim stanie Uttar Pradeś przyznał swa nagrodę im. Sira Syeda niemieckiemu teologowi jezuickiemu o. Christianowi W. Trollowi. Wyrażono w ten sposób uznanie dla jego osiągnięć w dziedzinie badań islamskich i za jego wkład do dialogu i stosunków islamsko-chrześcijańskich.

Dziekan Wydziału Studiów Koranicznych tej uczelni prof. Abdul Kidwai zapowiedział, że nagroda zostanie wręczona 17 października br. podczas specjalnej uroczystości, zorganizowanej przez tę placówkę.

DEON.PL POLECAW notatce przesłanej do watykańskiej agencji misyjnej FIDES prof. Troll zapewnił, że czuje się "bardzo zaszczycony" przyznaniem mu tego prestiżowego wyróżnienia. Mówiąc o swej drodze naukowej zaznaczył, że bada on "różne tradycje muzułmanów w Azji Południowej", próbując zrozumieć "gorące zagadnienia, które wielu przywódców podejmowało w ostatnich 200 latach".

Laureat podkreślił, że patron nagrody - Sir Syed był indyjskim filozofem muzułmańskim, żyjącym w XIX wieku i to jego postać była dlań natchnieniem. Syed był "wielkim przywódcą swego ludu i uczynił wiele dla wspierania poszanowania drugiego człowieka, głębokiego zrozumienia i solidarności ponad ścisłymi granicami podziałów wyznaniowych".

O. Christian W. Troll SJ - obecnie emerytowany profesor jezuickiej Szkoły Teologicznej we Frankfurcie nad Menem - kształcił się w Szkole Studiów Wschodnich i Afrykańskich, uzyskując tam doktorat. W latach 1976-88 był profesorem studiów islamskich w Instytucie Badań Religijnych Vidyajyoti w Delhi. W latach 1993-99 wykładał na Papieskim Instytucie Orientalnym w Rzymie oraz był profesorem zwyczajnym na Wydziale Teologii Uniwersytetu w Ankarze. W 1999 został dyrektorem Forum Stosunków Chrześcijańsko-Muzułmańskich w Akademii Katolickiej w Berlinie. Od 2001 prowadzi wykłady nt. islamu i stosunków islamsko-chrześcijańskich na Wydziale Teologicznym św. Jerzego we Frankfurcie. Od 1990 do 2005 był również członkiem Kommisji ds. Stosunków Religijnej z Muzułmanami, działającej w łonie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Napisał cztery książki poświęcone islamowi w Indiach oraz współpracował przy wydaniu wielu innych prac i dzieł podejmujących zagadnienia dialogu między chrześcijanami a muzułmanami, ze szczególnym uwzględnieniem islamu w Indiach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzułmański uniwersytet w Indiach odznaczył niemieckiego teologa jezuitę o. Christiana W. Trolla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.