Na hiszpańskie ulice powróciły procesje maryjne

Na hiszpańskie ulice powróciły procesje maryjne
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej jest bardzo popularna w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Po dwuletniej przerwie w wielu miejscowościach na ulice ponownie wyszły barwne procesje z maryjnymi figurami. W Madrycie jest to procesja Matki Bożej La Paloma.

W Hiszpanii wiara we wniebowzięcie Maryi była żywa na długo przed ogłoszeniem dogmatu. Świadczy o tym literatura, muzyka, sztuka, a przede wszystkim pobożność ludowa. W miejscowości Elche koło Alicante przedstawiany jest dzisiaj średniowieczny poemat „Misteri d’Elx”, który mówi o zaśnięciu i wniebowzięciu Matki Bożej.

Przedstawienie odbywa się w miejscowej bazylice, której kopuła staje się niebem. Przy użyciu średniowiecznych maszyn z nieba przybywają aniołowie, aby zabrać Maryję. Szczytowym momentem jest koronacja Matki Bożej, która odbywa się przy biciu dzwonów, podniosłej grze na organach oraz wybuchu fajerwerków.

Maryja Wniebowzięta jest patronką wielu miejscowości w Hiszpanii. Po okresie pandemii dzisiaj na ulicę wyszły barwne procesje z pięknie przybranymi figurami Matki Bożej. W Madrycie wielką popularnością cieszy się Virgen de la Paloma, patronka strażaków. Zgodnie z tradycją dzisiaj rano grupa strażaków wyjęła obraz Maryi z ołtarza przy użyciu specjalnej drabiny.

Wieczorem odbędzie się procesja w centrum miasta, w której udział biorą tysiące wiernych. Kult Matki Bożej La Paloma należy do jednej z najbardziej kastylijskich tradycji stolicy. Z tego względu wiele kobiet rodem z Madrytu ma na imię Paloma.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Skomentuj artykuł

Na hiszpańskie ulice powróciły procesje maryjne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.