Na Jasnej Górze rozpoczynają się dziś obrady 386. Zebrania Plenarnego KEP
Na Jasnej Górze w czwartek rozpocznie się 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród podjętych tematów będę m.in. 30-lecie katechezy w szkole, duszpasterstwo w Polsce w czasie COVID-19 oraz ochrona dzieci i młodzieży. Obrady poprzedzi sesja Rady Biskupów Diecezjalnych.
Trzydniowe obrady rozpoczną się o godz. 11. Zebranie będzie pierwszym w tym roku, bo zaplanowane na marzec i czerwiec obrady nie odbyły się z powodu epidemii.
Jednym z głównych tematów obrad będzie katechizacja w szkole w związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą powrotu katechezy do szkół. Biskupi omówią też sprawy związane z wyzwaniami duszpasterskimi Kościoła w Polsce.
"Po czasie restrykcyjnych ograniczeń związanych z koronawirusem wierni wracają do kościołów, w różnych diecezjach jest inna sytuacja epidemiologiczna i dostosowane do niej wytyczne, stąd ważne jest, aby wymienić się doświadczeniami i omówić wspólne kwestie dotyczące duszpasterstwa, a także wyzwań stojących przed nim w najbliższym czasie" – powiedział bp Artur Miziński.
Kolejnym tematem będą działania delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. Omówi je abp Wojciech Polak.
Podczas spotkania kard. Kazimierz Nycz podejmie kwestię beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Abp Stanisław Budzik, jako przewodniczący Komisji Nauki Wiary przedstawi zagadnienia rozpatrywane przez to gremium.
Biskupi omówią również sprawy związane z działalnością Caritas Polska, duszpasterstwem młodzieży i duszpasterstwem rodzin oraz wysłuchają sprawozdania z pierwszego posiedzenia obrad Drogi Synodalnej Kościoła w Niemczech.
Biskupi podejmą też kwestie dotyczące duszpasterstwa emigracji, a także turystyki i pielgrzymek.
Zostaną także zatwierdzone dwa listy pasterskie: na Dzień Papieski i na Tydzień Wychowania.
"Podczas obrad zostanie wybranych m.in. dwóch nowych członków Rady Stałej KEP – jeden w miejsce abp. Sławoja Leszka Głódzia, który przeszedł na emeryturę, a drugi spośród biskupów pomocniczych w miejsce bp. Marka Mendyka, który został niedawno biskupem diecezjalnym. Biskupi wybiorą też nowego członka oraz nowego wiceprzewodniczącego Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski" – zapowiedział sekretarz generalny Episkopatu.
"Ważny będzie też wybór nowego rzecznika Episkopatu. Odbędzie się on w związku z zakończeniem pięcioletniej kadencji na tym stanowisku ks. Pawła Rytel-Andrianika i jego zatrudnieniem na stanowisku dyrektora ds. komunikacji zagranicznej" – powiedział bp Miziński.
Mszy św. rozpoczynającej dziś obrady będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda. Liturgii w czasie drugiego dnia obrad będzie przewodniczył abp Józef Kupny, a w trzecim dniu biskupi wezmą udział w eucharystii, której będzie przewodniczył abp Wacław Depo.
28 sierpnia wieczorem biskupi obejrzą film "Zieja”, poświęcony kapelanowi Armii Krajowej ks. Janowi Ziei.
Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zakończy się w sobotę 29 sierpnia po południu. Po obradach planowana jest konferencja prasowa. Zostanie wydany też komunikat.
Skomentuj artykuł