Na tej katedrze pojawiła sie tablica poświęcona ofiarom wykorzystania seksualnego w Kościele

Na tej katedrze pojawiła sie tablica poświęcona ofiarom wykorzystania seksualnego w Kościele
Fot. BrugnolC / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)
KAI / pk

Diecezja Lozanny, Genewy i Fryburga w Szwajcarii uczciła ofiary wykorzystywania seksualnego w Kościele. Przy wejściu do fryburskiej katedry św. Mikołaja umieszczono szklaną tablicę, na której białymi literami napisano, że ma ona być świadectwem „cierpień znoszonych przez ofiary wykorzystywania seksualnego”, jakiego dopuścili się w tej diecezji księża i inne osoby zaangażowane w działalność Kościoła.

Wyraża także „prośbę o przebaczenie” i skierowane do całej wspólnoty diecezjalnej zaproszenie o zachowanie czujności.

Podczas ceremonii odsłonięcia tablicy 23 listopada bp Charles Morerod podkreślił, że powstała ona w wyniku dialogu Kościoła i ofiar oraz z ich wspólnego pragnienia uznania, że duchowni dopuścili się wykorzystywania seksualnego. Podziękował ofiarom za to, że odważyły się ujawnić przypadki wykorzystywania.

W czasie uroczystości odczytano fragment Ewangelii wg św. Mateusza: „...kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza”. - Zbyt często słyszę, że Jezus nie osądza nikogo, ale w tej wypowiedzi jest bardzo stanowczy w swoim osądzie. Istnienie sędziego, który może wysłuchać ofiar i przywrócić sprawiedliwość niesie im nadzieję - wskazał ordynariusz diecezji.

DEON.PL POLECA

W latach 2010-2017 zgłoszono w całej Szwajcarii 283 przypadki wykorzystywania seksualnego w Kościele. Dotyczą one 311 ofiar. Dwie trzecie spośród nich to dzieci i młodzież do 16. roku życia, pozostała jedna trzecia to dorośli, w większości kobiety.

80 proc. wśród 301 zidentyfikowanych sprawców stanowią księża diecezjalni, zakonni, diakoni i teologowie świeccy. Kobiety - zarówno konsekrowane, jak świeckie - były sprawcami 8,6 proc. przypadków wykorzystywania.

O ile w 2012 r. zgłoszono tylko dziewięć przypadków, to w 2016 r. już 24, a w 2017 r. - 65. Jednak aż 90 proc. faktów dotyczy okresu sprzed 1990 r., co oznacza, że nie mamy do czynienia ze wzrostem liczby samych przypadków wykorzystywania, tylko ze wzrostem liczby zgłoszeń takich przypadków z przeszłości.

Gdy chodzi o rodzaj czynów o charakterze seksualnym, szwajcarskie statystyki wyróżniają: 55 przypadków zmuszania do stosunków seksualnych, 15 stosunków seksualnych w relacji opartej na zależności, 10 gwałtów, 13 stosunków seksualnych z „osobą niezdolną do rozeznania”, 86 przypadków wypowiedzi lub gestów jednoznacznie seksualnych lub niestosownych propozycji, 53 czynności seksualnych innych niż stosunek i gwałt. W 30 proc. przypadków natura wykorzystywania nie została dookreślona, niekoniecznie mając charakter seksualny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Na tej katedrze pojawiła sie tablica poświęcona ofiarom wykorzystania seksualnego w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.