Nabożeństwo żałobne za śp. J. Nowosielskiego

Nabożeństwo żałobne za śp. J. Nowosielskiego
Jerzy Nowosielski, wybitny teolog i artysta prawosławny zmarł 21 lutego 2011 r. w Krakowie, w wieku 88 lat (fot. Jacek Bednarczyk /PAP)
KAI / slo

Panichida – nabożeństwo żałobne za śp. Jerzego Nowosielskiego, odbyła się dzisiaj w cerkwi św. Mikołaja w Kielcach, z udziałem parafian prawosławnych, katolików, twórców ikon i działaczy ekumenicznych.

Panichidę poprzedziła niedzielna liturgia prawosławna. Nabożeństwu przewodniczył ks. kan. Władysław Tyszuk, proboszcz parafii prawosławnej w Kielcach. Oprawę liturgiczną przygotował Chór Parafii Prawosławnej, w którym śpiewają katolicy i który poprowadził katolik Rafał Bazanek.

Panichida odbywała się przy wyeksponowanym portrecie Jerzego Nowosielskiego. Z kapłanem prawosławnym modlił się także ks. Marcin Boryń, prefekt z Zespołu Szkół Plastycznych, w którym istnieją klasy specjalizujące się w pisaniu ikon.

„Wielkim teologiem, ikonopisem, twórcą fresków, ikonostasów, który wszystko tworzył dla piękna i dobra cerkwi”, nazwał zmarłego artystę ks. Władysław Tyszuk. Jerzego Nowosielskiego wspominali także w kieleckiej cerkwi katolicy - Michał Płoski, znany kielecki ikonopis i Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, które od lat działa na rzecz dialogu międzywyznaniowego.

DEON.PL POLECA


Panichida to w kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego nabożeństwo żałobne, stosowane m.in. przy okazji modlitwy za zmarłego w dniu jego pogrzebu, w 3., 9. i 40. dniu po śmierci i w kolejne rocznice. Panichida jest odprawiana w cerkwi lub nad grobem.

Jerzy Nowosielski, wybitny teolog i artysta prawosławny zmarł 21 lutego 2011 r. w Krakowie, w wieku 88 lat. Urodzony w 1923 r. w Krakowie z ojca unity i matki katoliczki. Wychowany w tradycji prawosławnej, na styku kultur Wschodu i Zachodu. W 1940 r. zaczął naukę w krakowskiej Kunstgewerbeschule, konspiracyjnej Akademii Sztuk Pięknych. W klasztorze św. Jana pod Lwowem uczył się pisania ikon. Od 1944 r. członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej.

W latach 1976-1992 Jerzy Nowosielski był profesorem ASP w Krakowie. Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączył elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej. Niepowtarzalny styl Jerzego Nowosielskiego charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych linią konturu. Nowosielski jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła Świętego Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej k. Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostasów (m. in. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nabożeństwo żałobne za śp. J. Nowosielskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.