"Nadzieją dla Europy jest Chrystus i rodzina"

"Nadzieją dla Europy jest Chrystus i rodzina"
Najważniejszą nadzieją, na której trzeba się opierać, jest Jezus Chrystus. Europa musi nauczyć się budować swoją przyszłość w spotkaniu z orędziem i Osobą Jezusa Chrystusa.
10 lat temu
KAI / slo

Nadzieją dla Europy jest Chrystus i wielodzietne rodziny - powiedział Marek Jurek podczas sesji naukowej w ramach XVII Colloquia Torunensia w Toruniu. To w Europie ukuto podstawy do międzynarodowego dialogu i współpracy.

Bez zaangażowania państw Europy współczesny uniwersalizm polityczny byłby niemożliwy. Ale by powrócić do dawnej świetności, stary kontynent musi otworzyć się na życie, na rodziny.

Marek Jurek zaznaczył, że cywilizacja europejska jest związana nierozerwalnie z Ewangelią. Europa chrześcijańska dała nadzieję światu. Polityk podkreślił, że także dziś cały czas chrześcijanie prześladowani na całym świecie oczekują tej nadziei od mieszkańców Europy. - Europa dała światu chrześcijaństwo, a więc dała nadzieję. Nie ma bowiem nadziei tam, gdzie nie ma Chrystusa - zaznaczył prelegent.

Jego zdaniem, XX wiek to zmierzch Europy. Ten proces "kurczenia się" Europy rozpoczął się od dwóch wojen, które są nazywane "samobójstwem" cywilizacji europejskiej. - Czy jest szansa, że Europa będzie dawała światu wartości duchowe? Czy będzie miała orędzie, które warto światu pokazać? - pytał prelegent. W odpowiedzi nawiązał do adhortacji Jana Pawła II "Ecclesia in Europa" zaznaczając, że papież podkreślał, że Europa jest przeniknięta lękiem przed przekazywaniem życia, co prowadzi do odrzucenia go oraz do kryzysu życia duchowego. Kryzys ten wynika z relatywizowania prawdy.

Innym znakiem nadziei jest niewątpliwie odzyskanie niepodległości przez państwa Europy Środkowowschodniej. Jest to pierwszy krok ku odnowie.

Problemem jest nie docenianie tego faktu i niewłaściwe korzystanie z tej wolności. - Najważniejszą nadzieją, na której trzeba się opierać, jest Jezus Chrystus. Europa musi nauczyć się budować swoją przyszłość w spotkaniu z orędziem i Osobą Jezusa Chrystusa- zakończył swoje wystąpienie Marek Jurek.

Colloquia Torunensia 2011 rozpoczęły się 4 listopada na Zamku Bierzgłowskim. Podczas zamkniętego spotkania odbyły się rozmowy przedstawicieli wyznań chrześcijańskich obecnych w Toruniu. Drugi dzień obrad odbywa się w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu. Wśród prelegentów są: s. Małgorzata Chmielewska oraz bp Andrzej Czaja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nadzieją dla Europy jest Chrystus i rodzina"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.