"Najbardziej porusza mnie wielka pogoda ducha papieża"

"Najbardziej porusza mnie wielka pogoda ducha papieża"
(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)
4 lata temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / psd

Franciszek nie próbuje tłumaczyć cierpienia i to jest coś, co, jak sądzę, bardzo dobrze zrozumiałem w jego sposobie działania; nie usprawiedliwia on Boga, ale pragnie raczej mówić o Bogu, który jest zawsze bliski cierpiącej ludzkości - powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego redaktor naczelny pisma włoskich jezuitów "Civiltà Cattolica" ks. Antonio Spadaro SJ.

Podkreślił, że szczególnie podziwia w papieżu jego wielką pogodę ducha.

W ten sposób włoski zakonnik wyjaśnił postawę Ojca Świętego, w której jest miejsce na milczenie i słuchanie o cierpieniach i trudnych doświadczeniach ludzkich, jak wtedy, gdy był na wyspie Lesbos, wśród ludzi dotkniętych trzęsieniem ziemi we Włoszech czy w Auschwitz.

Za dwa filary pontyfikatu Franciszka uznał "rozeznawanie i miłosierdzie". "Miłosierdzie zakłada głęboką reformę, wewnętrzną reformę Kościoła, misyjną, zwrot misyjny, który papież stara się wnieść do Kościoła od początku swojego pontyfikatu. Pisał o tym obszernie w «Evangelii gaudium». A u podstaw miłosierdzia leży przekonanie, że nic nigdy nie może oddzielić nas od miłości Pana, który jest zawsze blisko nas i ciągle na nas czeka. Tak więc chodzi o to, by ukazać to oblicze Boga dzisiejszemu pokoleniu, które odczuwa je może trochę jako dalekie, trochę zakryte warstwą kurzu. Miłosierdzie oznacza, że drzwi serca Bożego i Kościoła są zawsze otwarte" - powiedział ks. Spadaro.

Na zakończenie wywiadu zwrócił uwagę na wielką pogodę ducha papieża, nawet w sytuacjach, które nie zawsze mu się podobają: "Radykalne zanurzenie w Bogu daje mu tę wielką pogodę ducha i to jest coś, co - szczerze mówiąc - najbardziej mnie w nim porusza" - dodał włoski jezuita.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Najbardziej porusza mnie wielka pogoda ducha papieża"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.