Najstarsze polskie sanktuarium: kilkuset pielgrzymów wzięło udział w Nocy Świętych

Najstarsze polskie sanktuarium: kilkuset pielgrzymów wzięło udział w Nocy Świętych
(fot. shutterstock.com)
KAI/ mp

Kilkuset pielgrzymów z regionu świętokrzyskiego i okolicznych diecezji wzięło udział w Nocy Świętych zorganizowanej przez ojców oblatów 31 października w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Świętokrzyska Noc Świętych rozpoczęła się od modlitwy uwielbienia pod Krzyżami Katyńskimi w Hucie Szklanej oraz procesji z relikwiami świętych i błogosławionych, które na czele z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego zostały wprowadzone do bazyliki.
Przedstawiciele poszczególnych wspólnot zakonnych i parafii przynieśli relikwie m.in.: świętych Dzieci Fatimskich Hiacynty i Franciszka Marto, św. Eugeniusza de Mazenoda, św. Jana Pawła II, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Bronisława Markiewicza, św. Franciszka, św. Mikołaja, św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Pio, św. Andrzeja Boboli, św. Rozalii, św. Doroty, św. Antoniego, św. Stanisława, św. Jana z Dukli, św. Szymona z Lipnicy, św. Faustyny, św. Piusa X. 
Eucharystii przewodniczył ks. kan. Andrzej Dudzic, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej z Huty Nowej z diecezji kieleckiej i zarazem kustosz relikwii św. Dzieci Fatimskich.
Homilię wygłosił rektor bazyliki mniejszej, o. Dariusz Malajka OMI, który przywołując postaci świętych i błogosławionych podkreślił, że wśród wielu z nich są prości pastuszkowie, którzy nie umieli czytać i pisać, ale też i papieże, biskupi, siostry zakonne, zakonnicy.
- Wszyscy oni uczą nas jak wsłuchiwać się w głos Boga. Jak nieść światło Ewangelii tam, gdzie żyjemy. Nieść je w rodzinie, we wspólnocie, miejscu pracy. Od nich uczymy się jak trwać przy Chrystusie i zwyciężyć szczęście wieczne - podkreślał kaznodzieja.
Zakonnik zwracał uwagę na to, że wszyscy jesteśmy zaproszeni do tego by podjąć bój o świętość, gdyż pójście za Chrystusem to opowiedzenie się za miłością, prawdą, uczciwością, pokojem, jednością i zgodą. 
- Od świętych i błogosławionych uczymy się jak oczyma Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego patrzeć na siebie, na innych, na świat. Oni zwyciężyli szczęście wieczne. Są zbawieni. Chciejmy podjąć trud i iść tą drogą, co oni. Pamiętając, że konstytucją Jezusowego królestwa są błogosławieństwa. Ten, kto idzie za Jezusem całym sercem bez żadnych kompromisów ze światem, musi być gotowy na to, że go wyśmieją, wzgardzą, będą urągać, drwić - wskazywał o. Dariusz Malajka OMI.
W modlitwie uczestniczyli kapłani, osoby konsekrowane - wspólnota sióstr ze Skorzeszyc i Świętomarzy, przedstawiciele władz samorządowych oraz liczne grono młodzieży, przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najstarsze polskie sanktuarium: kilkuset pielgrzymów wzięło udział w Nocy Świętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.