Katolicka odpowiedź na Halloween? Holy Wins (święty wygrywa)

Katolicka odpowiedź na Halloween? Holy Wins (święty wygrywa)
(fot. shutterstock.com / opoka.org.pl)
KAI / mp

W związku z coraz większą popularnością Halloween, wiele parafii i instytucji organizuje wydarzenia będące chrześcijańską odpowiedzią na obchody tego dnia.

W ramach Holy Wins odbywa się wiele wydarzeń jak Bale Wszystkich Świętych, Marsze Świętych, procesje, nabożeństwa i uwielbienia.
Inicjatywy te bardzo często skierowane są do najmłodszych, aby zainteresować ich rodzimymi tradycjami przekazującymi dobre duchowe wartości.
We wtorek, 31 października parafia pw. Nawrócenia św. Pawła organizuje po raz pierwszy marsz świętych, który po Mszy św. o godz. 18.00 przejdzie ulicami miasta.
Z kolei lubelskie parafie św. Józefa oraz bł. P. J. Frassatiego w niedzielę 29 października już po raz trzeci wspólnie organizują Wieczór Świętych. Rozpocznie się on Eucharystią o 18.00 w parafii bł. P. J. Frassatiego. Po niej w procesji z udziałem relikwii św. Jana Pawła II, św. Siostry Faustyny, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Matki Teresy z Kalkuty, św. Ojca Pio, św. Franciszka z Asyżu oraz wielu innych świętych i błogosławionych wierni przejdą do kościoła pw. św. Józefa, gdzie odbędzie się uwielbienie poprowadzone przez scholę Chwalmy Pana na Spontana połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu.
- Zauważyłem, że ludzie potrzebują takiej modlitwy, gdzie wpatrując się w Jezusa i obecnych w relikwiach świętych chcą pogłębić swoją wiarę, spojrzeć na swoje życie przez przykład tych, którzy żyli pięknie i w światłości - wyjaśnił  ks. Tomasz Niedziałek, pomysłodawca i organizator wydarzenia, wikariusz parafii pw. św. Józefa w Lublinie.
- Lepiej mówić o tym, co dobre, a nie złe. Dlatego podajemy alternatywę dla Halloween. Tłumaczymy, że jako katolicy wspominamy dobre przykłady świętych i pamiętamy o tych, którzy odeszli - powiedziała Róża Jasionowska, teolog oraz członek scholi Chwalmy Pana na Spontana.
Halloween jako wydarzenie mające genezę w pogańskich obrzędach odnoszących się często do kultu śmierci nie jest popierane przez wiele denominacji chrześcijańskich. W związku z jego coraz bardziej rosnącą w Polsce popularnością w wielu miastach organizowane są wydarzenia pod hasłem "Holy Wins" (Święty zwycięża) odnoszące się do kultu wszystkich świętych.
DEON.PL POLECA




Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katolicka odpowiedź na Halloween? Holy Wins (święty wygrywa)
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.