Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia

Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia
(fot. sxc.hu)
KAI / PZ

Marsze i Festiwale Życia, duchowe adopcje, projekcje filmów pro-life, konferencje demograficzne i dyskusje na temat ochrony życia - tak w całym kraju obchodzony będzie Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia, przypadające 24 i 25 marca. W niektórych diecezjach obchody zaplanowano także na 26 marca.

O włączenie się w obchody Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia apeluje Polska Federacja Ruchów Obrońców Życia. Dni co roku odbywają się 24 i 25 marca.

Narodowy Dzień Życia jest zgodnie z uchwałą Sejmu RP "okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych". Ma być także motywem "solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia".

Podobny charakter ma Dzień Świętości Życia. Jego ustanowienie jest odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II. W tekście encykliki “Evangelium vitae" czytamy, że podstawowym jego celem jest "budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji".

Obrońcy życia apelują więc do władz państwowych i samorządowych, kościołów i organizacji pozarządowych, rodzin i osób, o zaangażowanie się w głoszenie przesłania tych dni oraz podjęcie różnych inicjatyw.

Najbogatsze obchody odbywają się w archidiecezji warszawskiej, gdzie pod hasłem "Chrońmy życie od poczęcia do naturalnej śmierci" od 16 do 25 marca trwa Tydzień dla Życia. W ramach inicjatywy odbył się już m.in. festiwal filmów " pro-life", konferencja na temat duchowości w medycynie oraz rekolekcje i warsztaty służby zdrowia. Odbędą się jeszcze m.in. warsztaty rozpoznawania metod płodności, a w Świątyni Opatrzności Bożej - Msza św. dziękczynna za dar życia 24 marca o godz. 18.

Jednym z głównych wydarzeń Tygodnia dla Życia był 22-23 marca II Kongres Demograficzny.

W sobotę 24 marca Akademickie Stowarzyszenie Katolickie SOLI DEO i portal Duchowy.pl zapraszają na specjalny pokaz filmu "The Human Experience". Projekcja odbędzie się o godz. 19 w Auditorium Maximum, sala im. A. Mickiewicza, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Film to historia dwóch braci, którzy po ciężkich doświadczeniach życiowych zaczynają poszukiwać "czegoś więcej", niż pieniędzy i kariery. Wyruszając w podróż, która na zawsze odmieni ich życie, rozpoczynają poszukiwania odpowiedzi na podstawowe pytanie dotyczące każdego młodego człowieka: "Po co żyję?".

W niedzielę 25 marca o godz. 12.30 sprzed katedr diecezjalnych (św. Floriana na Pradze i św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście), po Mszach św. (odpowiednio pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza i abp. Henryka Hosera) wyruszą dwie grupy VII Marszu Świętości Życia, które spotkają się ok. godz. 14 na Placu Zamkowym. Stamtąd wspólnie przejdą Krakowskim Przedmieściem do Bazyliki Świętego Krzyża, gdzie o godz. 14.45 odbędzie się koncert "Jutrznia za nienarodzonych". Będzie to utwór na chór i orkiestrę odpowiadający układowi jutrzni brewiarzowej. Zapowiadany jest jako odpowiedź sztuki na "jeden z największych problemów współczesnego świata" - konieczność ochrony życia jeszcze przed jego narodzeniem.

Również w Poznaniu odbędzie się 25 marca Marsz dla Życia, będzie mu towarzyszyć hasło "Kochajmy Dzieci - Brońmy Życia". Wierni będą uczestniczyć o godz. 9.30 we Mszy św. w kościele św. Marcina i ojców dominikanów, a następnie wyruszą w marszu w kierunku placu A. Mickiewicza. Tam zaplanowano festyn i program artystyczny. Gościem specjalnym Marszu będzie grupa młodzieży ze Szczecina, gdzie od lat organizowane są imponujące Marsze dla Życia.

We Wrocławiu wspólną akcję w obronie życia poczętego oraz promowania naturalnych metod planowania rodziny organizują 24 marca KSM archidiecezji wrocławskiej oraz Specjalistyczna Poradnia Rodzinna. O godz. 18.00 metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski odprawi Mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej kościół pw. św. Karola Boromeusza) przy ul. Kruczej 58.

KSM jako organizator części tego dnia powołał do życia Wielki Chór i Orkiestrę ProLIFE, który po Mszy św. razem z orkiestrą zagra utwór Pawła Bębenka pt. "Jutrznia za Nienarodzonych" pod batutą kaesemowicza Marka Kudry.

W Krakowie w poniedziałek 26 marca o godz. 18.30 Mszy św. w intencji ochrony życia poczętego przewodniczył będzie w Bazylice Mariackiej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W trakcie Eucharystii wierni będą zapraszani do podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego.

Podobny przebieg będzie miało upamiętnienie Dnia Świętości Życia w Białymstoku. O godz. 18.00 w katedrze białostockiej celebrowana będzie Msza św. z możliwością podjęcia duchowej adopcji. Podobną inicjatywę będzie można podjąć w każdej parafii archidiecezji białostockiej.

Dzień przed obchodami Dnia Świętości Życia, 24 marca odbędzie się ponadto XXXII Pielgrzymka Obrońców Życia na Jasną Górę. W programie m.in. wykłady o organizowaniu się obrońców życia w celu skutecznego działania oraz przedstawienie nowych inicjatyw środowisk katolickich w obronie życia poczętego, a także Msza św. pod przewodnictwem emerytowanego metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka, podczas której chętni będą mogli złożyć przyrzeczenia duchowej adopcji dziecka poczętego. Spotkanie zakończy się Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich, którą poprowadzi ks. Stanisław Maślanka, asystent kościelny Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci.

W diecezji sandomierskiej członkowie Apostolskiego Stowarzyszenia Świeckich Legion Maryi prowadzą kilka inicjatyw modlitewnych w intencji dzieci nienarodzonych. Jest to m.in. duchowa adopcja dziecka poczętego, oraz "łańcuszek postu" polegający na tym, że codziennie inna osoba podejmuje post o chlebie i wodzie w intencji nienarodzonych. Odbywają się także całodobowe czuwania i nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej obchody Dnia Świętości Życia rozpoczną się 24 marca Mszą Św. o godz. 18.00 w koszalińskiej katedrze. Eucharystii przewodniczył będzie bp Krzysztof Zadarko. Tego dnia będzie można w katedrze podjąć duchową adopcję dziecka poczętego. W pozostałych parafiach diecezji obchody tego dnia zostały przeniesione na poniedziałek 26 marca.

Przeniesienie obchodów na sobotę w Koszalinie wiąże się z planowanym na ten dzień odsłonięciem Pomnika Dzieci Utraconych. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 9.00 w katedrze. Eucharystii przewodniczyć będzie biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Po Mszy odbędą się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie, gdzie o godz. 10.45 rozpocznie się pochówek dzieci utraconych, pozostawionych w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. Na zakończenie bp Paweł Cieślik poświęci pomnik.

Marsz dla Życia pod hasłem "Dom pełen Życia", Msze św., nieszpory za miasto, prelekcje, spektakle, spotkanie z bohaterami filmu "The Human Experience" wystawy i pokazy - złożą się na tegoroczną edycję "Festiwalu Życia", który odbywa się od 19 do 27 marca w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Festiwal jest wspólną inicjatywą wielu środowisk, koordynowanym przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin, obejmuje liczne wydarzenia modlitewne, kulturalne i edukacyjne. Do udziału w nim bp Stefan Regmunt zachęca wszystkich diecezjan.

25 marca na placu przed kościołem pw. Ducha Świętego stanie Miasteczko Życia, w którym będzie możliwość oddania krwi, rejestracji w bazie dawców szpiku, otrzymania oświadczenia woli dawcy narządów, badania mammograficznego i uczestnictwa w pokazie pierwszej pomocy. Ponadto 26 i 27 marca na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego odbywać się będzie zbiórka krwi, prowadzona w ramach akcji diecezjalnej Caritas "Podaruj kroplę miłości".

W diecezji bielsko-żywieckiej obchody Dnia Świętości Życia odbędą się 26 marca w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. O godz. 18.00 zaplanowano konferencję pt. "Diecezjalny Dom Matki i Dziecka w służbie świętości życia", którą wygłosi s. Natanaela CBM, kierownik Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka. Pół godziny później celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Rakoczego, z możliwością podjęcia czy odnowienia przyrzeczeń duchowej adopcji.

Podjęcie duchowej adopcji dziecka poczętego, Msze św. i marsze życia ulicami miast złożą się 25 marca na obchody Dnia Świętości Życia w diecezji łomżyńskiej. Organizują je diecezjalne duszpasterstwo rodzin, Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie, Domowy Kościół, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Obchody planowane są m.in. w Łomży, Ostrołęce, Grajewie, Myszyńcu, Wyszkowie i Zambrowie.

W diecezji łomżyńskiej trwa już ponadto IV edycja akcji "Uratuj Świętego!" (18-26 marca), organizowana przez Portal Młodych PokolenieJP2.pl, Radio Nadzieja i lokalną redakcję "Gościa Niedzielnego", a także wydział duszpasterstwa rodzin łomżyńskiej kurii. Celem akcji jest modlitwa za dzieci, które się jeszcze nie narodziły, a których życie jest zagrożone już w łonie matki z różnych powodów. Więcej informacji na stronie internetowej

www.uratujswietego.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Narodowy Dzień Życia i Dzień Świętości Życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.