"Nasze podejście nie jest zbyt chrześcijańskie"

"Nasze podejście nie jest zbyt chrześcijańskie"
(fot. youtube.com)
dziendobry.tvn.pl / kw

Wacław Oszajca SJ skomentował decyzję biskupów Malty o dopuszczeniu do Komunii rozwodników żyjących w ponownych związkach.

W adhortacji Amoris Laetitia "ogromnie wyeksponowana została jedna kwestia". - mówił ojciec Oszajca. - "Jest nią sumienie, a więc wolność człowieka".

DEON.PL POLECA"Przyzwyczajono nas - biskupów, księży, świeckich - do tego, że wszystko rozgrywało się pomiędzy można-nie można, wolno-nie wolno". - zaznaczył ojciec Oszajca. - "Ale to nie jest zbyt chrześcijańskie podejście".

Ojciec Oszajca wskazał na kwestię rozeznania sytuacji konkretnych osób, które można byłoby dopuścić do Komunii. Opisał przykład związku dwójki rozwodników, którzy zostali pozostawieni przez współmałżonków w obliczu ciężkiej choroby i problemów z wychowaniem dzieci.

Porównał ich sytuację do przypadku, w którym jeden z partnerów w nowym związku jest winien rozpadowi małżeństwa lub porzucił dzieci. Jak wskazał jezuita po odpowiednim rozeznaniu taka osoba powinna najpierw "naprawić swoje winy".

Rozmówca prowadzących "Dzień Dobry TVN" przyznał również, że kwestia jeszcze nie jest "do końca jasna" i nie wiadomo na jakich zasadach osoby rozwiedzione żyjące w ponownych związkach mogłyby przystępować do Komunii.

Ojciec Oszajca dodał jednak, że prawdopodobnie ta kwestia zostanie niebawem uregulowana, podobnie jak problem długiego okresu oczekiwania na stwierdzenie nieważności małżeństwa, który po ogłoszeniu dwóch dokumentów został znacząco skrócony.

Tłem rozmowy była decyzja biskupów maltańskich, którzy w specjalnej instrukcji dla księży dopuścili możliwość Komunii dla rozwodników w wyjątkowych sytuacjach.

Hierarchowie z Malty są kolejnymi liderami lokalnego Kościoła, którzy rozpatrzyli pozytywnie kwestię dopuszczenia tej możliwości. Wcześniej taką decyzję podjęli biskupi Buenos Aires, a ich interpretację adhortacji "Amoris Laetitia" poparł papież Franciszek, pisząc w specjalnie wystosowanym liście, że "nie ma innych interpretacji".

Opinię papieża powtórzył również szef Kongregacji Nauki Wiary, kard. Muller.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nasze podejście nie jest zbyt chrześcijańskie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.