Nawrócony kapłan satanistyczny zostanie świętym Kościoła. Zdecydował o tym przebywający w szpitalu Franciszek

Nawrócony kapłan satanistyczny zostanie świętym Kościoła. Zdecydował o tym przebywający w szpitalu Franciszek
Franciszek zatwierdził dekrety Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, dotyczące pięciorga Sług Bożych - w tym bł. Bartolo Longo - i zadecydował o zwołaniu konsystorza, związanego z uroczystościami kanonizacyjnymi. Fot. Depositphotos / Domena publiczna
ACI Prensa / Vatican News / bartolo-longo.pl / pk

W czasie studiów został przyjęty do pogańskiego kręgu, który "wyświęcił" go na kapłana satanistycznego. Zafascynowany spirytyzmem i wróżbiarstwem, był przekonany, że potrafi wykonywać autentyczną magię. Jego zaangażowanie w okultyzm doprowadziło do głębokiej depresji, napadów paranoi i przerażających wizji. W chwili rozpaczy usłyszał głos zmarłego ojca, który błagał go: "Wróć do Boga!", co zapoczątkowało proces powrotu do Jezusa. Poznaj historię Bartolo Longo - nawróconego satanisty, który oddał życie Bogu, stworzył Nowennę Pompejańską i wkrótce zostanie świętym Kościoła. Taką decyzję podjął przebywający w szpitalu papież Franciszek.

  • Bartolo Longo, urodzony w 1841 roku w katolickiej rodzinie na południu Włoch, po śmierci matki oddalił się od tradycyjnej wiary i, studiując prawo w Neapolu, zaangażował się w spirytualistyczne i antykatolickie środowiska, co doprowadziło go do okultyzmu i "wyświęcenia" na kapłana satanistycznego.
  • Jego fascynacja magią skutkowała głęboką depresją, napadami paranoi i mrocznymi wizjami, aż w chwili rozpaczy usłyszał głos zmarłego ojca nawołujący: "Wróć do Boga!", co rozpoczęło jego duchową przemianę.
  • Po uzyskaniu doktoratu z prawa, Longo złożył śluby czystości i zaangażował się w pomoc ubogim, powracając do tradycji katolickiej.
  • Podczas wizyty w Pompejach Longo doznał wizji Maryi, która upomniała go, że "każdy, kto szerzy Różaniec Święty, będzie zbawiony". Zainspirowany tym przesłaniem, przekształcił Pompeje w miasto Rosario, propagował duchowość różańcową i stworzył Nowennę Pompejańską.
  • Jego życie, uhonorowane beatyfikacją przez Jana Pawła II w 1980 roku, i ogromna popularność nabożeństwa Nowenny Pompejańskiej przyczyniły się do decyzji papieża Franciszka o zwołaniu konsystorza w celu rozważenia kanonizacji bł. Bartolo Longo.

Jak informuje portal ACI Prensa, Bartolo Longo urodził się 10 lutego 1841 roku w Latiano, niedaleko Brindisi, na południu Włoch. Jego rodzice - dr Bartolomeo Longo i Antonina Luparelli - byli głęboko oddanymi katolikami, którzy codziennie odmawiali różaniec. Śmierć matki w 1851 roku sprawiła, że młody Bartolo zaczął oddalać się od tradycyjnej wiary, a przeprowadzka do Neapolu, gdzie rozpoczął studia prawnicze, wprowadziła go w krąg spirytualistycznych i antykatolickich wpływów, które skierowały go ku okultyzmowi.

Bartolo Longo został wyświęcony na satanistycznego kapłana, który praktykował magię i oddał duszę diabłu

W 1862 roku Longo rozpoczął naukę na neapolskim uniwersytecie, dążąc do uzyskania dyplomu prawniczego. W tym samym okresie został przyjęty do pogańskiego kręgu, który "wyświęcił" go na kapłana satanistycznego. Zafascynowany spirytyzmem i wróżbiarstwem, był przekonany, że potrafi wykonywać autentyczną magię. W czasie jednego z rytuałów Longo oddał duszę diabłu.

Bartolo Longo. Fot. Domena publicznaBartolo Longo. Fot. Domena publiczna
Jego zaangażowanie w okultyzm doprowadziło do głębokiej depresji, napadów paranoi i przerażających wizji. W chwili rozpaczy usłyszał głos zmarłego ojca, który błagał go: "Wróć do Boga! Wróć do Boga!". Ta poruszająca wizja skłoniła Longo do poszukiwania pomocy u profesora Vincenzo Pepe, który odesłał go do dominikanina Alberto Radente. Pod jego opieką, w 1865 roku, Longo zaczął ponownie odmawiać różaniec, powracając do katolickiej tradycji z dzieciństwa, mimo że wewnętrzna walka duchowa nadal go dręczyła, doprowadzając go na skraj samobójstwa.

Nawrócenie i powrót do Jezusa

Longo próbował nawracać dawnych członków swojej sekty, jednak jego wysiłki często kończyły się drwiną. Podczas jednego z seansów spirytystycznych, trzymając w dłoniach medalik Matki Bożej, zdecydowanie ogłosił, że odrzuca spirytyzm, uznając go za splątanie kłamstw i błędów.

DEON.PL POLECA


W najtrudniejszej chwili przypomniał sobie obietnicę Maryi Dziewicy i złożył ślubowanie, że nie opuści swojej drogi, dopóki nie rozpowszechni Różańca.

W 1864 roku, gdy miał 23 lata, uzyskał doktorat z prawa i powrócił do rodzinnych stron, gdzie spotkał redemptorystę ks. Emanuela Ribera. Jego przepowiednia, że Bóg oczekuje od niego wielkich rzeczy, skłoniła go do złożenia ślubów czystości i zaangażowania w pomoc ubogim oraz chorym.

Związanie się z Pompejami

Pod wpływem duchowego przewodnictwa, Longo powrócił do Neapolu i dołączył do arystokratycznych środowisk działających na rzecz charytatywności. Tam poznał swoją przyszłą żonę, hrabinę Mariannę de Fusco, owdowiałą matkę pięciorga dzieci, i początkowo zajmował się zarządzaniem jej majątkiem oraz opieką nad dziećmi. Podczas wizyty w Pompejach, gdzie miał do załatwienia sprawy majątkowe, doświadczył niezwykłej duchowej przemiany, która na stałe połączyła jego życie z tym miejscem. Do Pompejów przybył w październiku 1872 roku i zastał to miejsce pogrążone w duchowym opuszczeniu i licznych problemach społecznych.

Bartolo Longo twórcą Nowenny Pompejańskiej

Jak informuje ACI Prensa, doświadczył również wizji, w której Maryja upomniała go, że "każdy, kto szerzy Różaniec Święty, będzie zbawiony." Porwany tym przesłaniem, Longo szybko zbudował sieć kontaktów, która przekształciła Pompeje w miasto Rosario, a także stworzył wiele tekstów promujących duchowość różańcową oraz angażował się w dzieła charytatywne. Mężczyzna zaangażował się również w budowę lokalnego kościoła, który dziś jest sanktuarium Matki Bożej Różańcowej i założył czasopismo "Różaniec i Nowe Pompeje". Zapoczątkował nabożeństwo piętnastu sobót, napisał wiele modlitewników i rozważań. Przede wszystkim jednak stworzył Nowennę Pompejańską i był również pierwszą osobą, która doznała uzdrowienia po odprawieniu tego nabożeństwa. Longo miał tak wielki kult Maryjny, że z jego inicjatywy papież Leon XIII ustanowił październik miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej.

Zmarł w opinii świętości. W 1980 r. beatyfikował go papież Jan Paweł II. Ogromna popularność nabożeństwa Nowenny Pompejańskiej skłoniła w 2024 r. arcybiskupa-prałata Pompejów Tommasa Caputa oraz przewodniczącego regionalnej Konferencji Episkopatu Kampanii Antoniego Di Donnę, by poprosić papieża o to, aby bł. Bartolo Longo został kanonizowany.

Papież Franciszek podejmuje decyzję o kanonizowaniu Bartolo Longo

Jak podaje Vatican News, przed dwoma tygodniami papież Franciszek zatwierdził dekrety Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, dotyczące pięciorga Sług Bożych - w tym bł. Bartolo Longo - i zadecydował o zwołaniu konsystorza, związanego z uroczystościami kanonizacyjnymi.

Artykuł został napisany na podstawie źródeł:
- 7 datos clave sobre Bartolo Longo, el ex satanista que se convirtió en apóstol del Rosario, ACI Prensa
Autor Nowenny Pompejańskiej zostanie kanonizowany, Vatican News
- strona: bartolo-longo.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Artur Ważny, Piotr Kosiarski

Czy w Kościele jest miejsce dla każdego?

Dziś coraz częściej słyszy się o osobach, które czują się wykluczone z Kościoła. Pytanie o miejsce w nim zadają małżeństwa niesakramentalne, rodzice cierpiący po stracie dziecka, kobiety, które...

Skomentuj artykuł

Nawrócony kapłan satanistyczny zostanie świętym Kościoła. Zdecydował o tym przebywający w szpitalu Franciszek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.