Nelson J. Perez został nowym arcybiskupem Filadelfii

Nelson J. Perez został nowym arcybiskupem Filadelfii
Fot. WKYC Channel 3 / YouTube
KAI / pk

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich archidiecezją Filadelfii w USA złożoną przez 75-letniego abp Charlesa Chaputa OFM Cap i mianował jego następcą 58-letniego bpa Nelsona J. Pereza, dotychczasowego biskupa diecezji Cleveland w stanie Ohio.

Abp Nelson J. Perez urodził się w Miami na Florydzie 16 czerwca 1961 r. Uzyskał licencjat psychologii na Uniwersytecie Stanowym Montclair w 1983 roku. Nauczał w katolickiej szkole podstawowej Colegio la Piedad w Puerto Rico, przed wstąpieniem do seminarium św. Karola Boromeusza w Filadelfii, gdzie uzyskał tytuł w 1988 - magistra nauk religijnych, a w 1989 - magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1989 roku i należy do prezbiterium archidiecezji filadelfijskiej. Pracował w duszpasterstwie parafialnym. Był także założycielem i dyrektorem Katolickiego Instytutu Ewangelizacji (1993-2002).

Wykładał psychologię i religioznawstwo na Uniwersytecie LaSalle w Filadelfii (1994-2008). Biskup Perez wykładał także psychologię rozwojową w seminarium św. Karola Boromeusza (jesień, 2011) w archidiecezji Filadelfii.

8 czerwca 2012 r. Benedykt XVI mianował księdza Nelsona J. Pereza biskupem pomocniczym diecezji Rockville Centre w stanie Nowy Jork. Był wikariuszem biskupim wikariatu wschodniego nadzorując sześćdziesiąt sześć parafii. Był też odpowiedzialny za duszpasterstwo języka hiszpańskiego, nadzorując pięćdziesiąt cztery parafie z duszpasterstwem latynoskim.

11 lipca 2017 roku papież Franciszek mianował go ordynariuszem diecezji Cleveland w stanie Ohio.

W amerykańskim episkopacie abp Perez jest przewodniczącym Komitetu ds. Różnorodności Kulturowej w Kościele, członkiem Komitetu Administracyjnego USCCB oraz członkiem Komitetu ds. Wolności Religijnej. Wcześniej był przewodniczącym podkomisji episkopatu ds. duszpasterstwa języka hiszpańskiego członkiem podkomisji ds. Kampanii na rzecz rozwoju człowieka.

Archidiecezja filadelfijska należy do najważniejszych w USA. Na jej terenie mieszka ok. 1,3 mln katolików, którym posługuje 865 kapłanów. Abp Chaput kierował nią od 8 września 2011 roku, ciesząc się wielkim autorytetem wśród amerykańskich katolików. Jest pierwszym potomkiem pierwotnych mieszkańców Ameryki, który został wyniesiony do godności arcybiskupa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nelson J. Perez został nowym arcybiskupem Filadelfii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.