"Nie brać udziału w polityce, to nie żyć"

"Nie brać udziału w polityce, to nie żyć"
Częstochowa. Msza św. w ramach 19. Pielgrzymki Rodziny "Radia Maryja". (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
KAI / apio

Nie brać zaś udziału w polityce to znaczy nie żyć - powiedział dziś na Jasnej Górze do 100 tys. pielgrzymów Radia Maryja metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Msza św. celebrowana na jasnogórskim szczycie była głównym punktem dwudniowej, 19. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

Lwowski hierarcha powiedział w homilii, że upodmiotowienie ludzi żyjących na marginesie stanowi wielkie demokratyczne osiągnięcie Radia Maryja. Dodał, że jest to działanie polityczne, bowiem "wszystko co robimy albo nie robimy ma również wymiar polityczny".

DEON.PL POLECA
- Nie brać zaś udziału w polityce to znaczy nie żyć, bo każda wypowiedź publiczna ma wymiar polityczny - mówił abp Mokrzycki. - Jeśli zaś system albo grupa ludzi chce uniemożliwić innym swobodne wypowiadanie tego, co uznają za ważne dla swojego życia i pożyteczne dla życia publicznego to taką postawę nazywamy totalitaryzmem - powiedział hierarcha.

Abp Mokrzycki przypomniał, że Kościół zawsze i wszędzie ma głosić Słowo Boże i według Niego oceniać rzeczywistość niezależnie od tego, czy to według oceny ludzkiej ma wymiar polityczny czy nie. - Słowo Boże niesie najpełniejszą prawdę i ma na względzie zawsze dobro całego człowieka, dlatego nie wolno dokonywać filtrowania informacji pod kątem tego, co dla mnie wygodne albo realizowania określonych interesów - przestrzegł.

Metropolita lwowski podkreślał, że Kościołowi nie chodzi o to, aby wiązać swoją działalność z określą partią, bo oznaczało by to, że popiera jednych a zaniedbuje drugich i było by to złe. Ale Kościół nie może przestać istnieć dlatego, że to co mówi Słowo Boże może się okazać dla kogoś niewygodne.

Wśród zasług rozgłośni metropolita Lwowa wymienił upodmiotowienie grupy społeczeństwa, która funkcjonowała dotąd na marginesie życia, jak niepełnosprawni i osoby starsze.

- Ci wszyscy skupieni na modlitwie z Radiem Maryja, w Podwórkowych Kółkach Różańcowych, w zaciszu swego samotnego życia, schowani w głębi cierpienia, czasem zapomniani przez swoich bliskich, odzyskali głos - powiedział abp Mokrzycki. - Jest to bardzo ważny dla nich głos, bo często jedyny. Chcę powiedzieć, że nikomu nie wolno im tego głosu odbierać i że oni mają do niego pełne prawo bo oni również należą do społeczeństwa - podkreślił hierarcha.

Wieloletni sekretarz polskiego papieża nawiązał też do przykładu życia Błogosławionego Jana Pawła II. Ojciec Św. uczył nas, że warunkiem wolności jest poznanie prawdy, a warunkiem poznania prawdy - trwanie w nauce Jezusa - powiedział abp Mokrzycki. Podkreślił, że zadanie to wypełnia również Radio Maryja i jego Rodzina.

Tegoroczna Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę jest dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II.

W telegramie do Benedykta XVI pielgrzymi podziękowali Ojcu Świętemu za Jego służbę Kościołowi i za słowa kierowane do Polaków zwłaszcza te po polsku.

Jako wotum obecni na Jasnej Górze przedstawiciele Stowarzyszenia Katyń 2010 złożyli tablicę upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej, którą Rosjanie usunęli w pośpiechu przed rocznicą tragedii.

Znaczkami pielgrzymkowymi są w tym roku biało-czerwone moherowe bereciki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie brać udziału w polityce, to nie żyć"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.