"Nie da się zrozumieć kultury Europy bez Biblii"

"Nie da się zrozumieć kultury Europy bez Biblii"
(fot. prezydent.pl)
KAI / pz

Nie da się zrozumieć kultury Europy bez Biblii, tak jak nie da się ewangelizować poza kulturą - powiedział kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski odprawił w sobotę Mszę św. dla uczestników I Kongresu Biblijnego w Warszawie. Apelował, by nie zamykać się w getcie, które próbuje zbudować dla chrześcijan świat, ale i by nie budować własnego getta.

W Mszy św. uczestniczył specjalny gość Kongresu Biblijnego, kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, który jest także wybitnym biblistą.

Kard. Nycz w homilii wskazywał na cel apostolatu biblijnego, który zawarty jest w słowach Chrystusa "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody". Podkreślił, że dziś jest to szczególnie ważne, ze względu na tendencję Europy, a teraz także Polski, do zapominania swoich korzeni i tożsamości, a nawet wstydzenie się ich. "Powrót do tych korzeni jest warunkiem ocalenia tożsamości - mówił kard. Nycz. - Europa bez Chrystusa, Kościoła, bez Biblii przestanie być Europą" - przestrzegał metropolita warszawski.

Podkreślał, że zadaniem chrześcijan jest nowa ewangelizacja. Apelował, by nie ulegać pokusie zamykania się chrześcijan w getcie, które próbuje zbudować im współczesny świat. Ale przestrzegał też przed budowaniem własnego getta, zamykaniem się na innych. -"Nie ma wiary bez nowej ewangelizacji" - mówił kardynał zachęcając do głoszenia Ewangelii wszystkim. Podkreślił, że nie da się zrozumieć kultury Europy bez Biblii, ale i nie da się zrobić ewangelizacji poza kulturą.

DEON.PL POLECA

Msza św. w kościele akademickim UKSW sprawowana była jako dziękczynienie za Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II, które wraz Instytutem Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jest organizatorem warszawskiego Kongresu. Patronat nad nim objął kard. Kazimierz Nycz.

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II jako stowarzyszenie kościelne zostało erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski we wrześniu 2005 roku. Pierwszy zjazd członków założycieli odbył się ponad 5 lat temu, w kwietniu 2006 roku w Warszawie. W 2008 r. Episkopat Polski zatwierdził statut Dzieła.

Celem stowarzyszenia jest pogłębienie rozumienia Objawienia Bożego, formowanie duchowe, propagowanie kultury biblijnej. Swoje cele Dzieło realizuje m.in. przez: opracowywanie komentarzy do Pisma Świętego, organizowanie konferencji, warsztatów, dni skupienia, rekolekcji, konkursów i olimpiad biblijnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Nie da się zrozumieć kultury Europy bez Biblii"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.