Nie-katolicy też chcą batyfikacji Jana Pawła II

Nie-katolicy też chcą batyfikacji Jana Pawła II
Z całego świata wyznawcy innych religii przysyłają listy ze świadectwami łask zaznanych dzięki Janowi Pawłowi II. (fot. KAI/Grzegorz Gałązka)
11 lat temu
KAI / PAP / apio

Wierni innych wyznań i religii, w tym judaizmu i islamu również oczekują beatyfikacji Jana Pawła II - pisze „La Repubblica”. Rzymski dziennik powraca dziś do sprawy listów na temat łask otrzymanych za wstawiennictwem Jana Pawła II, napływających do postulatora jego procesu beatyfikacyjnego, ks. Sławomira Odera od osób spoza Kościoła. Ks. Oder uważa to za „owoc dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego”, który Papież Polak promował w czasie swego pontyfikatu.

Z całego świata wyznawcy innych religii przysyłają do Rzymu listy ze świadectwami łask zaznanych dzięki Janowi Pawłowi II; wszystko po to, by jak najszybciej został wyniesiony na ołtarze.

W artykule pod tytułem "My, nie-katolicy uratowani przez waszego papieża" rzymska gazeta podkreśla, że postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder zgromadził w ostatnich latach listy od wyznawców islamu, Żydów, buddystów.

"Zebraliśmy owoce dialogu międzyreligijnego: miliony ludzi widziały jak Jan Paweł II modlił się przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie, jak wchodził do synagogi w Rzymie; był pierwszym papieżem, który to zrobił. Z dalajlamą, duchowym przywódcą tybetańskiego buddyzmu spotkał się osiem razy" - przypomniał ksiądz Oder na łamach dziennika.

Emerytowany prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Jose Saraiva Martins zwrócił zaś uwagę na ogromne znaczenie świadectw przysyłanych na przykład przez muzułmanów. Jego zdaniem dowodzą one tego, że ludzie ci, niezależnie od swej religii, uważają polskiego papieża za świętego.

Komentując to zjawisko emerytowany prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins zwraca uwagę, że „często zapomina się, że Stolicy Apostolskiej nie interesuje wiara tego, kto doznał cudu, ale sam cud”. Innymi słowy liczy się fakt, że „chory modli się do papieża Wojtyły i powrócił do zdrowia”.

Następnie gazeta zaznacza, że obecnie komisja lekarzy w kongregacji zajmuje się cudem uzdrowienia, przypisywanym wstawiennictwu Jana Pawła II. Jeśli - dodaje się - wybrany przypadek uzdrowienia z choroby Parkinsona nie zostanie zaakceptowany w głosowaniu, gotowych jest wiele innych sygnałów o możliwych cudach. I nie musi to być świadectwo od katolika - stwierdza "La Repubblica", podając przykład procesu beatyfikacyjnego Matki Teresy z Kalkuty, do którego wybrano uzdrowienie hinduistki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie-katolicy też chcą batyfikacji Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.