Rodzice i Jan Paweł II największymi autorytetami

12 lat temu
PAP / zylka

Największe autorytety Polaków to rodzice i papież Jan Paweł II - wynika z najnowszego sondażu CBOS przesłanego w piątek PAP. Większość (74 proc.) respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że posiadanie w życiu osób - wzorców do naśladowania jest dla ludzi ważne. Co piąty ankietowany (21 proc.) jest odmiennego zdania.

Polacy są podzieleni co do korzystania w życiu z wiedzy i doświadczeń własnych lub innych osób. Prawie połowa (48 proc.) uważa, że "w życiu lepiej uczyć się na własnych błędach". Tyle samo jest zdania, że "lepiej korzystać z wiedzy i doświadczeń innych".

Ankieterzy CBOS zapytali też o wzory życia codziennego. Prawie połowa (48 proc.) ankietowanych przyznaje, że w jego życiu jest lub była osoba, którą traktuje jako wzór, autorytet, która wywarła jakiś szczególny wpływ na jego życie. 44 proc. ankietowanych twierdzi jednak, że w ich życiu nie było takich osób.

Respondenci, którzy przyznali, że w ich życiu jest osoba uznawana przez nich za wzór, najczęściej (52 proc.) wymieniali rodziców. Co szósty badany (17 proc.), spośród deklarujących posiadanie autorytetów, wskazał postać Jana Pawła II. W dalszej kolejności ankietowani wskazali dziadków (6 proc.), współmałżonków (6 proc.) oraz nauczycieli, profesorów i wychowawców (5 proc.).

W wypowiedziach respondentów zabrakło przedstawicieli kultury i sztuki, naukowców i sportowców, licznie zaś reprezentowane były osoby związane z polityką.

Badani, którzy dostrzegają autorytety w życiu publicznym, najczęściej wymieniali osobę Jana Pawła II (59 proc.). Zdecydowanie mniej ankietowanych (5 proc.) wskazało Lecha Wałęsę czy Józefa Piłsudskiego. Na dalszych miejscach znalazł się Władysław Bartoszewski (3 proc.), Aleksander Kwaśniewski (2 proc.), Donald Tusk (2 proc.) i Jolanta Kwaśniewska (1 proc.).

Według CBOS dostrzeganie autorytetów jest związane z wykształceniem i dochodami ankietowanych. Ci o wyższych dochodach, lepiej wykształceni, częściej uznają autorytety z życia publicznego niż osoby gorzej sytuowane i mniej wykształcone.

Nieznany jest stopień oddziaływania autorytetów na różne dziedziny życia respondentów, a więc to, jak dalece naśladują oni postawy przyjmowanych przez siebie wzorów - wskazuje CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 3-9 września 2009 roku, na reprezentatywnej, próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski (1086 osób).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rodzice i Jan Paweł II największymi autorytetami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.