Nie ma nowej instrukcji Watykanu ws. pedofilii

Nie ma nowej instrukcji Watykanu ws. pedofilii
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
KAI / psd

Nie ma żadnej nowej instrukcji dla księży - tak o. Adam Żak SJ komentuje artykuł portalu gazeta.pl z 11 lutego. Jego autor twierdzi w tekście pod tym samym tytułem: "'Nie jest konieczne', by biskupi informowali władze o przypadkach pedofilii. To nowa instrukcja Watykanu dla księży".

Zapytany przez. o. Żaka SJ rzecznik Stolicy Apostolskiej o. Federico Lombardi SJ wyraził zdziwienie i powiedział, że nic mu nie wiadomo, żeby taka instrukcja miała powstać.

- Autor artykułu popełnia błąd, jeśli uważa, że opinia konsultora Papieskiej Rady ds. Rodziny, która została opublikowana w publikacji zbierającej referaty, jakie we wrześniu 2015 r. zostały wygłoszone na szkoleniu dla nowo mianowanych biskupów ma rangę oficjalnej instrukcji Stolicy Apostolskiej - uważa o. Żak SJ.

Koordynator Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży podkreśla, że z jednego zdania wyrwanego z kontekstu nie można konkludować, iż jest to jakaś zmiana polityki Watykanu. W jego ocenie, takie przedstawienie sprawy to nadużycie, a autor artykułu zamiast powtarzać za "Guardian" niesprawdzone informacje, mógłby obejrzeć "Spotlight" i zobaczyć, na czym polega rzetelne dziennikarstwo.

O. Żak zwraca też uwagę, że w przywoływanym zbiorze referatów najprawdopodobniej znalazły się również wystąpienia ekspertów Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się przypadkami nadużyć seksualnych popełnionych przed duchownych na szkodę małoletnich.

Natomiast pozostaje pytaniem, to które zadali watykaniści specjalizujący się w tej problematyce: jaki udział ma Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich w szkoleniach organizowanych dla nowo mianowanych biskupów? - wskazuje dyrektor Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem państwowym przełożony kościelny (biskup lub prowincjał zakonu) ma tzw. obowiązek społeczny i moralny, by o przypadku popełnienia czynów pedofilnych zawiadomić organy ścigania. Nie może tego zrobić jedynie duchowny, jeśli dowiedział się o przestępstwie na spowiedzi (prawo państwowe respektuje tajemnicę spowiedzi). Za niezgłoszenie przestępstwa - według polskiego prawa - nie grozi sankcja karna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie ma nowej instrukcji Watykanu ws. pedofilii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.