"Nie ma sensu czekać na biskupów". Każdy z nas może przeciwdziałać wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich w Kościele

"Nie ma sensu czekać na biskupów". Każdy z nas może przeciwdziałać wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich w Kościele
(fot. Eliza Bortkiewicz / episkopat.pl)
2 lata temu
DEON.pl / kw

Wykorzystywanie seksualne małoletnich to ogromne zło, ale są ludzie, którzy wiedzą, co może zrobić każdy z nas.

"Już dawno doszłam do tego, że po prostu nie ma sensu cały czas czekać na biskupów. Trzeba działać: każdy u siebie, robić to, co się da i co się powinno robić. Róbmy swoje - wtedy być może biskupi nie będą mieli w którymś momencie innego wyjścia niż zgadzać się w coraz większym stopniu na to, że otwarcie i w normalny sposób mówi się o problemie nadużyć seksualnych. Że się interweniuje i zawsze stawia dobro ofiar na pierwszym miejscu" - mówiła w wywiadzie dla Magazynu "Kontakt" Ewa Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie.

Odpowiadając na apel Ewy Kusz, psychoterapeutki z wieloletnim doświadczeniem, portal DEON.pl organizuje debatę poświęconą tematowi wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele katolickim.

3 rzeczy o których trzeba pamiętać mówiąc o pedofilii w Kościele katolickim >>

- Wierzę, że nawet debata może być sposobem na budzenie odpowiedzialności za to, co członkowie naszego Kościoła zrobili osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej. Być może pozwoli ona na to, że niektórzy przestaną bać się głośno mówić o złu, jakie ma miejsce: mam na myśli nie tylko wykorzystywanie seksualne, ale również tuszowanie przestępstw wobec małoletnich - mówi Karol Wilczyński, redaktor DEON.pl.

- Chciałbym, żeby była to debata, podczas której wiele się nauczymy: jak reagować (od pani Ewy Kusz i ks. Żaka z Centrum Ochrony Dziecka), jak słuchać (od Joanny Podsadeckiej, autorki książki "Sztuka czułości" zawierającej historię uzdrowienia ofiary ks. Jankowskiego) i jak mówić o tej bardzo trudnej kwestii (od Joli Szymańskiej, youtuberki, publicystki, autorki tekstów i filmów, m.in. serii "Pogromcy KatoMitów". Jola na swoim kanale publicznie podzieliła się własnym doświadczeniem przemocy seksualnej w Kościele) - dodaje Wilczyński.

Jak podkreślają organizatorzy, bardzo ważny jest fakt, że debata odbędzie się w przestrzeni kościelnej - w należącej do jezuitów Akademii Ignatianum.

"Wszystko, co wiemy albo będziemy wiedzieli o liczbie zgłoszeń lub skazań, może się okazać wierzchołkiem góry lodowej" - mówi Adam Żak SJ >>

- Chcemy, by katolicy nie obawiali się dyskusji na temat molestowania seksualnego w Kościele. Byśmy nie traktowali każdego, kto próbuje to robić, jako "wroga Kościoła". Byśmy nie wpadali w pułapkę oskarżania każdego księdza i biskupa, każdego katolika, za zło. Byśmy zrozumieli właściwe przyczyny, które prowadzą do molestowania małoletnich przez księży i innych ludzi związanych z Kościołem katolickim. Dlaczego tak naprawdę do tego dopuściliśmy? - czytamy w opisie wydarzenia.

Debata odbędzie się 15 marca (piątek) o godz. 18:00 w auli głównej Akademii Ignatianum, ul. Kopernika 26, Kraków.

Więcej informacji znajdziesz po kliknięciu w baner:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

"Nie ma sensu czekać na biskupów". Każdy z nas może przeciwdziałać wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.