"Nie ma urodzaju bez Bożego błogosławieństwa"

"Nie ma urodzaju bez Bożego błogosławieństwa"
(fot. Brad Higham / Foter / CC BY)
PAP / rj

"Panująca w tym roku susza, która znacznie utrudniła pracę na roli dowodzi, że bez Bożego błogosławieństwa trud człowieka na nic się nie zda, nie pomogą żadne najnowsze technologie" - mówił metropolita białostocki do rolników województwa podlaskiego podczas dożynek wojewódzkich w Sokółce. W uroczystościach uczestniczył prawosławny biskup supraski Grzegorz wraz z duchowieństwem.

- Nie zapominajcie o Bogu, w Nim pokładajcie ufność, bo On jest samą miłością, miłosierdziem i dawcą wszelkich darów. Miejcie serce pełne wdzięczności za to co otrzymaliście i nie poddawajcie się zwątpieniu - zachęcał abp Ozorowski. - Oby następne lata przyniosły wam obfite plony i wiele łask od Boga - życzył rolnikom z Podlasia.

Uroczystości dożynkowe poprzedziła uroczysta Msza św. w kolegiacie pw. św. Antoniego. Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. kan. Andrzej Gniedziejko, archidiecezjalny duszpasterz rolników.

Po Mszy św. w orszaku z orkiestrą i wieńcami uczestnicy dożynek przeszli na stadion miejski OSiR gdzie miała miejsce ceremonia dożynkowa - przemówienia gości i obrzęd dzielenia się chlebem, któremu towarzyszyły występy zespołów ludowych.

Na uroczystości obok rolników przybyli przedstawiciele samorządowcy wraz z Marszałkiem Województwa, parlamentarzyści, burmistrzowie, wójtowie oraz przedstawiciele instytucji rolniczych.

W swoich wypowiedziach i rozmowach podkreślali, jak trudny jest to rok podlaskich rolników. Wśród licznych problemów wymieniali kary za przekroczenie kwot mlecznych, straty spowodowane w uprawach przez dziką zwierzynę, afrykański pomór świń i trwającą suszę.

- Chciałabym wszystkim rolnikom życzyć, aby ta sytuacja pogodowa się poprawiła, aby znalazły się pieniądze na poprawę jakości rolnictwa, na to, abyśmy mogli normalnie gospodarować - mówiła Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki.

Poseł Krzysztof Jurgiel odczytał skierowany specjalnie na te okazję list prezydenta RP Andrzeja Dudy do podlaskich rolników: "Pragnę bardzo serdecznie wam podziękować za wytrwałość w obliczu długotrwałej suszy oraz za owoce pracy, z których korzysta cała Polska. Dziękuję również arcypasterzom i duchowieństwu za piękne świadectwo wspólnego ekumenicznego dziękczynienia za chleb nasz powszedni. (…) Będę inicjował działania, które pozwolą w pełni wykorzystać talenty i pracowitość ludzi, oraz te, których celem będzie pomoc w środowiskach wiejskich" - napisał Prezydent.

Uczestniczący w ceremonii dożynkowej prawosławny biskup supraski Grzegorz podkreślał, że mimo złych warunków i suszy, widoczne jest bogactwo plonów ziemi. - Zabrakło deszczu, ale ziemia przyniosła owoce. Stało się tak dlatego, że rolnicy o szerokim formacie serca użyźnili siemię swoim potem, a często łzami. Czynili to nie tylko rolnicy, ale także my wszyscy - zaznaczył.

Na stadionie po części oficjalnej można było jeszcze posłuchać występów grup muzycznych, obejrzeć wystawę sprzętu rolniczego, odwiedzić stragany oraz skosztować regionalnych smakołyków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie ma urodzaju bez Bożego błogosławieństwa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.