"Nie mamy pojęcia, dlaczego nas napadli". Wojskowa junta atakuje kościoły w Mjanmie

"Nie mamy pojęcia, dlaczego nas napadli". Wojskowa junta atakuje kościoły w Mjanmie
fot. Iryna Denysova / Depositphotos
KAI / pk

Ponad 200 żołnierzy i policjantów szturmowało w poniedziałek budynek katedry i siedzibę miejscowego biskupa w miejscowości Lwaingkaw.

Junta, która przejęła w lutym władzę w Mjanmie w wyniku zamachu stanu, coraz częściej atakuje katolickie instytucje. W poniedziałek w stanie Kaja żołnierze splądrowali katolicką klinikę działającą przy katedrze Chrystusa Króla w stolicy stanu. Aresztowali wszystkich pracowników i zmusili pacjentów do opuszczenia placówki.

Członkowie junty po zajęciu kliniki Karuna wyrzucili przebywających w niej 40 pacjentów, w tym czterech zarażonych koronawirusem. Aresztowali 18 osób, głównie personel medyczny: lekarzy, pielęgniarki i wolontariuszy. Zarekwirowali także cały sprzęt.

Akcja trwała ponad siedem godzin

W czasie nalotu wokół kompleksu katedralnego wojsko rozmieściło posterunki oraz zablokowało drogi dojazdowe. Jak donosi agencja Catholic News Asia liczna grupa żołnierzy co najmniej trzy razy przetrząsnęła wszystkie budynki, w tym mieszkanie biskupa. Akcja trwała ponad siedem godzin. - Prowadzimy działalność charytatywną i nie mamy na sumieniu żadnych wykroczeń. Nie mamy pojęcia, dlaczego nas napadli i czego szukali - powiedział ks. Francis Soe Naing, kanclerz diecezji.

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że po przewrocie wojskowym nie jest niczym niezwykłym, że wojsko plądruje instytucje katolickie, zabija cywilów, pali domy i dokonuje bezprawnych aresztowań. Dzieje się tak szczególnie w regionach zamieszkałych przez chrześcijan, takich jak stan Kaja. Konflikt spowodował przesiedlenia ponad 100 tys. osób, w tym wielu katolików. - W naszej diecezji poważnie ucierpiało co najmniej 10 parafii. Pomoc kościelna dociera obecnie do ponad 70 tys. wewnętrznych przesiedleńców, dostarczamy leki, żywność, koce i ubrania - powiedział ks. Naing.

Stan Kaja to górzysty region, uważany za twierdzę katolicyzmu w kraju, w którym większość stanowią buddyści. Na tych terenach mieszka około 90 tys. katolików na 355 tys. mieszkańców.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

"Nie mamy pojęcia, dlaczego nas napadli". Wojskowa junta atakuje kościoły w Mjanmie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.