Nie wolno przegapić tych rekolekcji. Mogą zmienić Twoje życie

Nie wolno przegapić tych rekolekcji. Mogą zmienić Twoje życie
(fot. Joan Wozniak / shutterstock.com)
sdu.malopolska.pl / Natalia Surmacz, Zofia Świerczyńska / kk

W ramach obchodów 2. Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej od 15 listopada w Bazylice Mariackiej w Krakowie będą odbywać się rekolekcje skierowane do osób ubogich i wszystkich mieszkańców archidiecezji, które poprowadzi ks. Jacek Krzemień, kapelan Katolickiej Wspólnoty Chleb Życia. Spotkania będą okazją do lepszego zrozumienia tematu ubóstwa oraz lekcją miłosierdzia wobec najuboższych.

Katolicka Wspólnota Chleb Życia powstała w Polsce w 1990 roku. Z maleńkiego domu w Bulowicach koło Kęt, rozrosła się do dziewięciu domów na terenie całej Polski, tworzonych dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Od września 2018 roku, dom wspólnoty został otwarty również w Krakowie.

Dom pełny miłości

Wspólnota niesie konkretną pomoc poprzez danie bezpiecznego dachu nad głową, świadczenie pomocy medycznej, socjalnej, czy zawodowej. Centrum życia wspólnoty stanowi Eucharystia. - Poprzez życie razem z ludźmi słabymi i odrzuconymi, pragniemy wskazywać na Tego, który daje nadzieję. A tą nadzieją jest bezpieczny dach nad głową, szansa na edukację, praca, odzyskanie poczucia własnej wartości mimo zawirowań życiowych i niepowodzeń, czy możliwość leczenia. Wreszcie zwykłe ludzkie kontakty i więzi to lek na samotność - największy ból w odrzuceniu - pisze s. Małgorzata Chmielewska, przełożona wspólnoty.
Domy wspólnoty są otwarte dla wszystkich, bez wymogu skierowań czy dokumentów, bez względu na wykształcenie, status majątkowy czy przeszłość. Jak przyznaje ks. Jacek Krzemień, kapelan wspólnoty, taki sposób funkcjonowania domów realizowany jest na wzór miłosierdzia okazywanego człowiekowi przez Boga - Każdy może stać się bezdomnym. Bóg nie pyta kto jest z jakiej partii - On kocha. Nie pyta, czy ktoś jest bogaty - On kocha. Więc kocha i mnie i ja mam Go kochać ponad wszystko. A kochać Jego można w jeden sposób - poprzez miłość okazywaną drugiemu człowiekowi. Nie ma chrześcijaństwa bez miłosierdzia - mówi ks. Jacek.

"Tak strasznie ci dziękuję"

Mieszkańcy domów wspólnoty sami dbają o dobre funkcjonowanie domu - przygotowują posiłki, sprzątają, piorą, porządkują teren wokół domów. Jak przekonuje Wojciech Smajkiewicz, wiceprezes Fundacji "Domy Wspólnoty Chleb Życia", mieszkanie i bycie z potrzebującymi 24 godziny na dobę, poznawanie ich talentów i możliwości w najprostszych czynnościach w ciągu dnia, jest niezwykłym doświadczeniem wspólnoty i wdzięczności.
Nie wolno przegapić tych rekolekcji. Mogą zmienić Twoje życie - zdjęcie w treści artykułu
fot. Otwarcie Domu Wspólnoty Chleb Życia w Krakowie (źródło: archiwum ks. Jacka Krzemienia)
- Jako członkowie wspólnoty, jesteśmy z nimi cały czas. Nie mamy innych domów czy mieszkań. Tak jak ks. Jacek mieszka z 20 bezdomnymi w Zochcinie, tak ja z żoną mieszkam z prawie 40 osobami w Jankowicach. To jest strasznie miłe, kiedy ktoś opuszcza nasz dom i po jakimś czasie dzwoni i mówi: "Ty, inżynier (taką mam ksywę), tak strasznie ci dziękuję, bo siedzę w tej chwili pod Warszawą, mam pracę, nawet samochód sobie kupiłem, nie narzekam". A kiedy pytam, czy wszystko w porządku mówi: "tak, tak, daje sobie radę". Choć nie wszystkim udaje się wyjść na prostą, to jest przykład na to, że jak się chce, to można - przekonuje Wojciech.

Nie wypada nie przyjść

Ksiądz Jacek Krzemień głosząc rekolekcje w całej Polsce, opowiada o działalności wspólnoty, a przede wszystkim o doświadczeniu miłości Boga do każdego człowieka, bez względu na status społeczny. Jak przekonuje, wspólna modlitwa w czasie Mszy świętych i głoszone rekolekcje podczas 2. ŚDU będą okazją, by w prosty sposób przekonać się o niezwykłym doświadczeniu miłości Boga. - Krótka zachęta do przyjścia na rekolekcje? Bardzo prosta. Bóg istnieje. Nie udawajmy, że o tym nie wiemy. Więc przyjdźmy i słuchajmy tego Boga. Po ludzku rzecz biorąc nie wypada udawać, że nie wiemy, że On istnieje, że nie wiemy, że są ubodzy. Nie wypada udawać, że nie wiemy, że On nas szalenie kocha, że oszalał z miłości do każdego człowieka! Przyjdźmy i po raz kolejny się o tym przekonajmy - zachęca ks. Krzemień.
Rekolekcje w Bazylice Mariackiej będą odbywać się w dniach od 15 do 18 listopada podczas Mszy świętych o godz. 18:30. Dodatkowo, po Mszach świętych przewidziane są nabożeństwa - w czwartek odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu, w piątek - nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w sobotę przez cały dzień będzie trwać spowiedź. Rekolekcje zakończy Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego, Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, 18 listopada o godz. 13.00.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Nie wolno przegapić tych rekolekcji. Mogą zmienić Twoje życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.