"Nie zapominajmy o męczennikach na Bliskim Wschodzie"

"Nie zapominajmy o męczennikach na Bliskim Wschodzie"
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

O to, aby nie zapominać o tych braciach i siostrach w wierze, którzy dziś stają się współczesnymi męczennikami i świadkami Chrystusa na Bliskim Wschodzie zaapelował 17 października w Sandomierzu abp Raphaël Minassian, ordynariusz Europy Wschodniej Ormiańskiego Kościoła Katolickiego.

Głównym wydarzeniem odbywających się Dni Kultury Chrześcijańskiej Diecezji Sandomierskiej była koncelebrowana w sandomierskiej katedrze Msza św. w intencji prześladowanych chrześcijan pod przewodnictwem abp. Minassiana i biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli wierni Ormiańskiego Kościoła Katolickiego wraz z Edgarem Ghazaryanem, ambasadorem Armenii w Polsce, przedstawiciele parlamentu, władz Sandomierza, alumni seminarium, siostry zakonne, mieszkańcy miasta oraz diecezjanie.

W homilii abp Minassian wskazał na wielkie znaczenie świadectwa męczeństwa Kościoła ormiańskiego w ciągu wieków, na obecną wytrwałość w wierze pomimo piętrzących się trudności.

DEON.PL POLECA

- W tym roku obchodziliśmy 100-lecie ludobójstwa Ormian, narodu, który w swojej historii niejednokrotnie stawał się narodem męczenników i autentycznych świadków Chrystusa. Dziś może i łatwo mówić o cierpieniu w ciągu wieków, ale jakże trudno wyrazić jaką ofiarę ponosi Kościół ormiański nadal, aby żyć i trwać w wierze chrześcijańskiej. Jesteśmy otoczeni przez wojny, gdzie wielu chrześcijan musi żyć i trwać pośród tych, którzy ich prześladują i odbierają im życie - mówił ordynariusz Europy Wschodniej.

Zdaniem arcybiskupa tym, co nas dziś jednoczy jest modlitwa przed Panem. - Tylko On jest dawcą siły do wytrwania i przebaczenia. Błagajmy więc Boga, abyśmy pozostali wierni jego nauce i mieli siły iść wyznaczoną przez niego drogą miłości - zachęcał hierarcha.

Bp Krzysztof Nitkiewicz na początku Mszy św. podkreślił, że eskalacja dramatu chrześcijan na Bliskim Wschodzie oraz w innych regionach świata nie ma końca.

- Miliony zabitych, dyskryminowanych, pozbawionych dachu nad głową i środków do życia. Chrystus oczekuje od każdego z nas solidarności z tymi naszymi siostrami i braćmi. Solidarności w modlitwie i czynach, zgodnie z własnymi możliwościami - mówił ordynariusz sandomierski. Zaznaczył, że przybyły z Armenii abp Minassian jest synem męczeńskiego Kościoła i narodu ormiańskiego.

Po Eucharystii w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie z gościem a Armenii, podczas którego przybliżył on obecną sytuację Ormiańskiego Kościoła Katolickiego.

Hierarcha mówił o sytuacji wielu osób, które zmuszone były do opuszczenia swoich domów na terenie Bliskiego Wschodu, szczególnie w Syrii i szukania miejsca schronienia przed prześladowaniami. Podkreślił też znaczenie niedawnej wizyty papieża Franciszka w Armenii, która wniosła bardzo wiele w ożywienie życia duszpasterskiego i ekumenicznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie zapominajmy o męczennikach na Bliskim Wschodzie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.