Nie żyje bp Peter Wu Junwei. Mianował go Benedykt XVI, zmarł nagle

Nie żyje bp Peter Wu Junwei. Mianował go Benedykt XVI, zmarł nagle
fot. Edlits / Depositphotos
KAI / pk

W wieku 59 lat zmarł na atak serca chiński biskup Peter Wu Junwei. Ordynariuszem diecezji Yuncheng w prowincji Shanxi został w 2010 roku za zgodą zarówno Benedykta XVI, jak i komunistycznych władz chińskich.

Według agencji AsiaNews bp Wu skupiony był na ewangelizacji. Zajmował się też kwestią własności kościelnej, organizowaniem katechizacji i budową nowych miejsc kultu. Z powodu ciężkiej pracy i stresu od pewnego czasu cierpiał na różne choroby.

Najstarszy spośród siedmiorga rodzeństwa

Urodzony w 1963 roku w Taiyuan w prowincji Shanxi w rodzinie katolickiej. Był najstarszym spośród siedmiorga rodzeństwa: jeden z jego braci został księdzem, a siostra zakonnicą. Jego stryjeczny dziadek Peter Wu Anbang był męczennikiem z czasów powstania bokserów (1899-1901) i został kanonizowany w 2000 roku jako jeden ze 120 męczenników chińskich.

W wieku 19 lat Peter Wu Junwei wstąpił do seminarium duchownego. W 1990 roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1991 - 1996 był proboszczem w Shagou, a następnie do 2009 roku rektorem seminarium duchownego dla prowincji Shanxi.

W 2010 roku został biskupem Yunchengu. Podczas święceń biskupich publicznie podziękował papieżowi Benedyktowi XVI za nominację i zaufanie oraz przyrzekł wierność "Ojcu Świętemu".

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ
30,03 zł
42,90 zł

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Nie żyje bp Peter Wu Junwei. Mianował go Benedykt XVI, zmarł nagle
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.