Nie żyje kontrowersyjny biskup Richard Williamson. Był ekskomunikowany, negował Holokaust

Nie żyje kontrowersyjny biskup Richard Williamson. Był ekskomunikowany, negował Holokaust
Nie żyje bp Richard Williamson (fot. Sermons and Conferences of Bishop Williamson / YouTube.com)
KAI / tk

29 stycznia w wieku 84 lat zmarł w brytyjskim szpitalu bp Richard Williamson – jeden z czterech biskupów wyświęconych w 1988 roku dla Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X przez abp. Marcela Lefebvre’a i bp. Antônio de Castro Mayera. Ponieważ konsekracja odbyła się bez zgody papieża, Stolica Apostolska ogłosiła, że zarówno Lefebvre, Mayer, jak i nowo wyświęceni biskupi zostali automatycznie ekskomunikowani. W 2009 roku Benedykt XVI cofnął tę karę. W 2012 roku bp Williamson, znany z kontrowersyjnych wypowiedzi negujących Holokaust, został usunięty z Bractwa.

  • Bp Richard Williamson, wyświęcony w 1988 r. bez zgody papieża, został ekskomunikowany, a później przywrócony do Kościoła przez Benedykta XVI.
  • Był znany z negowania Holokaustu i sprzeciwu wobec porozumienia Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X z Watykanem, co doprowadziło do jego usunięcia z Bractwa w 2012 r.
  • Mimo wydalenia kontynuował święcenia duchownych i biskupów, w tym Polaka Michała Stobnickiego w 2022 r.

Kim był bp Richard Williamson?

Urodzony 8 marca 1940 r. w rodzinie anglikańskiej bp Richard Williamson, był z wykształcenia literaturoznawcą. W 1971 r. został przyjęty do Kościoła katolickiego. Po kilku miesiącach wstąpił do seminarium Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X w Écône w Szwajcarii i w 1976 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Marcela Lefebvre’a. Następnie przeniósł się do USA, gdzie w 1983 r. został rektorem lefebrystowskiego seminarium św. Tomasza z Akwinu w Ridgefield w stanie Connecticut. Funkcję tę pełnił nadal po przeniesieniu tej placówki do Winona, w stanie Minnesota.

W 1988 r. abp Lefebvre konsekrował ks. Williamsona na biskupa wraz z trzema innymi księżmi. Odbyło się to wbrew woli papieża i doprowadziło do nałożenia ekskomuniki na Lefebvre'a i czterech konsekrowanych przez niego biskupów.

Po śmierci bp. Williamsona przy życiu pozostali tylko dwaj najmłodsi członkowie tego kręgu: Hiszpan Alfonso de Galarreta (68 lat) i Szwajcar Bernard Fellay (66 lat).

DEON.PL POLECA

Kontrowersje wokół bpa Williamsona

W sierpniu 2012 r. Williamson złożył nieautoryzowaną wizytę w klasztorze benedyktynów w Brazylii, który był wówczas związany z Bractwem św. Piusa X, aby przeprowadzić bierzmowanie. Coraz głośniej oskarżał również ówczesne kierownictwo Bractwa o zdradę zasad arcybiskupa Lefebvre'a poprzez poszukiwanie praktycznego porozumienia z „nienawróconym Rzymem”. Listy między wysokimi rangą duchownymi debatującymi na ten temat wyciekły wówczas do opinii publicznej, co doprowadziło do opublikowania kilku książek o wewnętrznych podziałach w tej grupie.

Williamson został poproszony przez ówczesnego przełożonego generalnego Bractwa, biskupa Bernarda Fellaya, o zaprzestanie wydawania cotygodniowego biuletynu, czego jednak nie uczynił. Ostatecznie został usunięty z Bractwa w październiku 2012 r. w drodze głosowania na posiedzeniu kapituły generalnej, z którego został wykluczony za brak „szacunku i posłuszeństwa wobec swoich prawowitych przełożonych”.

W ciągu ostatnich 10 lat swojego życia Williamson konsekrował co najmniej sześciu biskupów i wyświęcił kilkunastu księży, z których większość mieszka w Europie, a pozostali w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej. 15 sierpnia 2022 r. konsekrował na biskupa polskiego tradycjonalistę Michała Stobnickiego.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Nie żyje kontrowersyjny biskup Richard Williamson. Był ekskomunikowany, negował Holokaust
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.