Nie żyje s. Elvira Petrozzi, założycielka wspólnoty "Cenacolo". "Odchodzę szczęśliwa, spokojna"

Nie żyje s. Elvira Petrozzi, założycielka wspólnoty "Cenacolo". "Odchodzę szczęśliwa, spokojna"
Fot. Janosch Diggelmann / unsplash.com
PAP / tk

W wieku 86 lat zmarła 3 sierpnia Elvira Petrozzi, założycielka wspólnoty "Cenacolo" (Wieczernik - przyp. red.). Całe swoje życie włoska zakonnica poświęciła służbie osobom zagubionym w życiu i uzależnionym od nałogów. Terapią we wspólnocie jest modlitwa, praca i relacja z drugim człowiekiem.

Nie żyje założycielka "Cenacolo", s. Elvira Petrozzi

Matka Elvira zmarła w domu nowicjatu sióstr "Cenacolo" w Saluzzo w Piemoncie koło Turynu, gdzie spędziła ostatnie lata swojej choroby i była pod opieką swoich współsióstr, poinformowała wspólnota. Nabożeństwo żałobne i pochówek odbędą się 10 sierpnia w Saluzzo.

DEON.PL POLECA
Ostatnia faza życia Matki Elviry była naznaczona nadzieją na zmartwychwstanie, czytamy na stronie internetowej "Cenacolo". "Kiedy powiedzą: ‘Elvira nie żyje!’, powinniście śpiewać i świętować, ponieważ ja żyję!" - zacytowano jej ostatnie przesłanie.

Przekonywała, że nie ma powodu, by jej żałować: "Odchodzę szczęśliwa, całkowicie spokojna. Przede mną otworzy się coś wielkiego i wspaniałego". Cytując te słowa wspólnota "Cenacolo" podkreśliła, że matka Elvira dała się pochłonąć "życiu, które z niezwykłą hojnością i intensywnością poświęciła miłości i służbie ubogim i potrzebującym".

Kim była s. Elvira Petrozzi?

Urodzona jako Rita Agnese Petrozzi 8 marca 1956 r., Matka Elvira wstąpiła do klasztoru Sióstr Miłosierdzia w Borgaro (Turyn). W 1983 r. założyła pierwszą Comunita' Cenacolo w zrujnowanym domu na wsi. Dziś wspólnota ma 70 domów w Europie, Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych, gdzie znajdują miejsce młodzi ludzie zmagający się z uzależnieniami. Domy "Cenacolo" działają również w Polsce. Informacje pod cenacolo.pl.

Wspólnota opiera się na "zasadach modlitwy, pracy, osobistego poświęcenia i miłości Chrystusa". Jej deklarowanym celem jest troska o potrzeby osób bezbronnych i zepchniętych na margines oraz nadanie sensu i celu ich życiu. "Pragnie być miejscem nie tylko pomocy społecznej, ale też szkołą życia, wielką rodziną, gdzie osoba przyjęta może czuć się jak w domu i odnaleźć własną godność, uzdrowienie ran, pokój w sercu, radość życia i pragnienie kochania". Jej członkowie przyznają, że "przez międzyludzkie więzi i modlitwę znaleźli drogę powrotną do życia po tym, gdy byli martwi jak syn marnotrawny".

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Twardowski

Ks. Jan Twardowski, jako kaznodzieja i poeta pokazywał, że świętość nie jest oderwana od codzienności, a świętych można spotkać już tu, na ziemi. W rozważaniach i w wierszach pytał, co robić, żeby być świętym. I...

Skomentuj artykuł

Nie żyje s. Elvira Petrozzi, założycielka wspólnoty "Cenacolo". "Odchodzę szczęśliwa, spokojna"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.