Niebawem ogłoszenie decyzji ws. lefebrystów

Niebawem ogłoszenie decyzji ws. lefebrystów
(fot. sxc.hu)
KAI / pz

Benedykt XVI po zapoznaniu się z poprawkami naniesionymi na tekst "preambuły doktrynalnej" przez przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, bpa Bernarda Fellay’a poinformował w minioną sobotę o swej decyzji prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Williama Levadę oraz sekretarza tej dykasterii, abp Luisa Ladarię Ferrera - twierdzi na łamach portalu vaticaninsider Andrea Tornielli. Decyzja ta na razie nie jest znana.

Dobrze zazwyczaj poinformowany watykanista "La Stampy" przypomina, że tekst "preambuły doktrynalnej" zostanie opublikowany, jeśli lefebryści przyjmą propozycję watykańską.

Dodaje, że w najbliższych godzinach papieska odpowiedź powinna być przekazana bp. Bernardowi Fellay. Od ostatecznej jego decyzji czy przyjmuje sugestie Benedykta XVI, zależy los Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Tornielli zauważa, że w dziejach burzliwych relacji tradycjonalistów z Ecône ze Stolicą Apostolską były już chwile, kiedy abp Marcel Lefebvre podpisał uzgodnienie doktrynalne w 1988 r., lecz w ostatniej chwili postanowił zerwać pertraktacje prowadzone ze strony watykańskiej przez kard. Josepha Ratzingera i wyświęcił bez pozwolenia papieża czterech biskupów, w tym obecnego przełożonego Bractwa, bp Falley’a.

Jeśli bp Falley podpisze uzgodnienie, zostanie ono ogłoszone oficjalnie. Otwartą pozostanie natomiast kwestia trzech pozostałych biskupów lefebrystowskich - Tissier de Mallerays’a, de Gallarety i Williamsona, którzy publicznie skrytykowali działania swego przełożonego na rzecz jedności z Rzymem. Jeśli dojdzie w końcu do uzgodnień, stanowisko każdego z pozostałych trzech biskupów badane będzie oddzielnie przez Kongregację Nauki Wiary - przypomina Tornielli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niebawem ogłoszenie decyzji ws. lefebrystów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.