"Niech Boże Słowo prowadzi katolików i Żydów"
Niech Boże Słowo poprowadzi nas katolików i Żydów wspólną drogą modlitwy i dialogu - powiedział w niedzielę w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski.
Bp Jan Piotrowski przypomniał, że od lat Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) poprzedzony jest Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Tym razem XX ogólnopolskie obchody tej uroczystości odbędą się w Kielcach 17 stycznia, a ich mottem będą słowa proroka Jeremiasza: "Uwiodłeś mnie, Panie, a ja dałem się uwieść" (Jr 20,7).
W swojej homilii Bp Piotrowski zaprosił wszystkich do modlitwy o pokój w Ziemi Świętej - w Ojczyźnie Jezusa oraz do wspólnej modlitwy i "drogi dialogu" ze starszymi braćmi i siostrami w wierze.
Biskup kielecki przypomniał wyzwanie ewangelizacyjne na rok 2017 r., które brzmi: "Idźcie i głoście" (Mk 16,15). Podkreślił, że jednym ze sposobów głoszenia Dobrej Nowiny jest świadectwo wiary, modlitwa i gotowość do spotkania z drugim człowiekiem.
Duchowny wskazał na głęboki sens Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, zachęcił do "wspólnego wędrowania drogami wiary z potomkami Abrahama i Mojżesza, którym tak drogie jest Boże wołanie: Szema Izrael".
XX Dzień Judaizmu w Kielcach rozpocznie się we wtorek 17 stycznia o godz. 9. 30 w urzędzie miejskim od konferencji prasowej.
Następnie odbędzie się spotkanie pod Pomnikiem "Menora" przy Al. IX Wieków Kielc, które będzie służyło wspomnieniu Żydów zamordowanych podczas pogromu kieleckiego. Tam modlitwy poprowadzą: bp Jan Piotrowski i Michael Schudrich - Naczelny Rabin Polski.
Później zaplanowano przejście zgromadzonych na ul. Warszawską 17, pod budynek dawnej synagogi. Tam nastąpi krótkie wspomnienie zamordowanych żydowskich mieszkańców Kielc oraz Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.
Od godz. 11.45 do 14 w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbędą się wykłady i panel dyskusyjny.
Swoje przemówienie wygłosi m.in. gość specjalny wydarzenia - rabin prof. Abraham Skórka - rektor Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego w Buenos Aires i rabin gminy żydowskiej Benei Tikva.
Przewidziano także panel dyskusyjny wokół tematu Dnia Judaizmu 2017. Jego uczestnicy to: bp dr Mieczysław Cisło, bp dr hab. Rafał Markowski, prof. dr hab. Sławomir Żurek. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, rabin Małgorzata Kordowicz.
Jednym z najważniejszych punktów Dnia Judaizmu jest nabożeństwo biblijne w bazylice katedralnej. W Muzeum Diecezjalnym będzie udostępniona okolicznościowa wystawa.
Ostatni punkt programu obchodów to żydowska modlitwa wieczorna: "Wieczór psalmów" - w interpretacji żydowskiej i chrześcijańskiej, o godz. 19.30, na scenie Kieleckiego Centrum Kultury.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim zainspirowany i ustanowiony przez Episkopat Polski w celu rozwoju dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, po raz pierwszy obchodzono w 1998 roku. Rokrocznie jest on celebrowany w innym mieście Polski.
Skomentuj artykuł