Niemcy: 850 lat relikwii Trzech Króli w Kolonii

Niemcy: 850 lat relikwii Trzech Króli w Kolonii
(fot. Matthew Black / flickr.com)
KAI / pz

W tym roku mija 850 kat od sprowadzenia do Kolonii relikwii Trzech Króli. Z tej okazji przygotowano szereg wystaw, wykładów i uroczystości liturgicznych pod ogólnym hasłem "Obficie obdarowani".

Hasło to, jak wyjaśnia dziekan Kolonii, prałat Robert Kleine, może mieć różnorakie znaczenie: obficie obdarowali Dziecię Jezus w żłóbku Kacper, Melchior i Baltazar; obficie obdarowani powrócili Trzej Mędrcy do swoich domów, ale także samo miasto Kolonia swój rozkwit gospodarczy zawdzięcza obecności relikwii Trzech Króli.

Również burmistrz Jürgen Roters (SPD) podkreślił znaczenie relikwii Mędrców oraz ich historii dla miasta.

DEON.PL POLECA

Centralne uroczystości rozpoczną się w środę 23 lipca. Tego dnia w 1164 r. relikwie przybyły do Kolonii. Ten fakt zostanie uczczony w miejscowej katedrze szeregiem nabożeństw, zapowiedział prałat Kleine. Jak poinformował, jubileuszowe wydarzenia zaplanowane są na cały rok, niektóre z nich będą miały miejsce dopiero jesienią, np. diecezjalna pielgrzymka we wrześniu. Kilka muzeów Kolonii przygotowuje okolicznościowe wystawy związane z kultem relikwii Trzech Króli. Największa z nich - "Święci Trzej Królowie. Mit, sztuka, kultura" - zgromadzi wspaniałe rzeźby, obrazy, ryciny, rzeźby w kości słoniowej, manuskrypty i inne przedmioty związane z tematem wystawy. Wybitne dzieła z okresu od V do XVI wieku pochodzą ze zbiorów muzealnych m.in. Kopenhagi, Sieny, Paryża, Amsterdamu, Londynu i Edynburga. Wystawa w Muzeum Etnograficznym w Kolonii zostanie otwarta 25 października i potrwa do 25 stycznia 2015 roku. Ponadto zarząd katedry przygotował specjalne zwiedzania z przewodnikiem, a także cykl wykładów. Będzie też "słodki" element jubileuszu: w listopadzie słynne muzeum czekolady w Kolonii wprowadzi do sprzedaży czekoladowy relikwiarz Trzech Króli.

Tradycja Trzech Króli związana jest z Kolonią od XII wieku. W 1164 r. Rajnald z Dassel, kierujący kancelarią cesarza Fryderyka I Barbarossy, przywiózł nad Ren jako zdobycz z podbitego Mediolanu szczątki, czczone tam jako relikwie Trzech Króli. O tym, jak wcześniej dostały się one do Italii, wiemy z żywota biskupa Eustorgiusza: wynika z niego, że doczesne szczątki Trzech Króli miała znaleźć w IV w. w Jerozolimie św. Helena, matka cesarza Konstantyna, po czym w IX w. przewieziono je do kościoła w Mediolanie. Według innych źródeł, mediolańczycy do 1158 r. nic nie wiedzieli o posiadanym przez siebie skarbie. Dowiedzieli się o ich pochodzeniu dopiero wówczas, gdy z powodu oblężenia miasta musieli zabrać relikwie z położonego u jego bram kościoła.

Rajnald nie tylko ofiarował Kolonii relikwie, ale także przyczynił się do związanego z ich posiadaniem gwałtownym rozwojem miasta - politycznym, gospodarczym i kulturalnym. W krótkim czasie Kolonia stała się jednym z największych miejsc pielgrzymkowych chrześcijaństwa. Bardziej od niej znane były tylko Jerozolima, Rzym, Santiago de Compostela i Akwizgran, a posiadanie relikwii wiązało się w tamtych czasach z wysokiej rangi pozycją w życiu politycznym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemcy: 850 lat relikwii Trzech Króli w Kolonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.